Facebook Google+ Twitter

Areszt tymczasowy dla kobiet w ciąży jest zgodny z prawem

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepisy zezwalające na stosowanie aresztu tymczasowego wobec kobiet w ciąży są zgodne z konstytucją. Wyrok w tej sprawie został wydany na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich

Sprawa kontrowersyjna, w której głos zabierają wszyscy, jednak czy możliwa do rozstrzygnięcia?

Wszystko zaczęło się od sprawy Marii S. - księgowej lobbysty Marka Dochnala. Kobieta trafiła do aresztu na dwa tygodnie przed porodem. RPO zainteresował się całą sprawą. Umieszczenie kobiety w zamknięciu uznał za "nieludzkie i okrutne traktowanie" i skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj Trybunał odrzucił zarzuty RPO o niekonstytucyjności przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 roku. Jednak nie był w tej sprawie jednomyślny. Votum separatum złożyła sędzia Teresa Liszcz i Marek Kotlinowski.
 / Fot. Paweł Nowak/Dziennik Łódzki
Kodeks postępowania karnego nie przewiduje wprost sytuacji, gdzie z aresztowania tymczasowego można zrezygnować, aczkolwiek w szczególnych przypadkach, kiedy pozbawienie wolności zagraża życiu i zdrowiu oskarżonego, wniosek o aresztowanie można uchylić. Dotyczy to również kobiet przy nadziei. Trybunał Konstytucyjny nie zakłada zmian w przepisach, które wskazywałyby na konkretne przypadki osób, które mogą zostać zwolnione z aresztu tymczasowego. W wyjątkowych przypadkach kobiety w ciąży mogą uniknąć aresztu tymczasowego (kiedy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia matki czy nienarodzonego dziecka).

Wyrok niepodważalny

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczne i nie można go zmienić - mówi Elżbieta Radziszewska z PO.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich nie podważa decyzji TK, myśli jednak o przedłożeniu ustawodawcy, noweli do przepisów prawa karnego, która pozwoliłaby unikać kobietom w ciąży pobytu w areszcie tymczasowym.

- Środek zapobiegawczy, jakim jest areszt tymczasowy powinien być stosowany w wyjątkowych sytuacjach, niedotyczących tylko kobiet w ciąży - mówi Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD - w wypadku dużej szkodliwości popełnionego czynu jak również możliwości zagrożenia dla społeczeństwa.

Maciej Bernat z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za ważne uznał podkreślenie przez Trybunał Konstytucyjny wyjątkowego charakteru tymczasowego aresztowania wobec kobiet w ciąży. - Nie krytykujemy orzeczenia Trybunału, nie łamie on praw chroniących kobiet i ich dzieci - mówi Maciej Bernat. - Trybunał nie zakłada przesłanek, które miałyby zmieniać przepisy prawa karnego. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyjęła pozytywnie orzeczenie Trybunału.

Ciąża nie może być przyczynkiem do uniknięcia kary

Zdaniem posłanki PiS - Joanny Kluzik-Rostkowskiej wszystkich, którzy złamali prawo należy traktować tak samo, zarówno kobiety jak mężczyzn. Na przestępcę, za popełniony czyn, musi czekać kara. Problem natomiast według posłanki Kluzik - Rostkowskiej tkwi nie w sytuacji kobiety, która areszt musi odbyć, a w sytuacji niewinnego dziecka. To ono powinno być otoczone specjalną troską, aby nie odczuło więziennych niewygód.

Oczywiście, zdaniem posłanki PiS, troskliwa opieka ze strony służb więziennych, należy się także matce dziecka. Jednak musimy pamiętać, że areszt, to miejsce przebywania winnych popełnienia karalnego czynu. - Nie dziwi mnie takie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - kwituje posłanka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Doskonale rozwiazanie. Dac wszystkim urodzic w zamknieciu. Panstwo zaplaci za pieluszki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.