Facebook Google+ Twitter

Aresztowania Tybetańczyków w Nepalu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-20 08:01

W Nepalu policja otrzymała nakaz aresztowania oficjalnego przedstawiciela XIV Dalajlamy w tym kraju. Jednocześnie dokonano aresztowań wśród przywódców organizacji tybetańskich działających w Nepalu. Mają pozostawać w więzieniu przez trzy miesiące.


Zatrzymano między innymi dyrektora tybetańskiego centrum, zajmującego się uchodźcami współpracującego ściśle z ONZ-towską agencją ds. uchodźców. Aresztowanym zarzucono podżeganie do wystąpień antychińskich.
Od marca przed siedzibą ambasady chińskiej w Kathmandu odbywały się codziennie tybetańskie demonstracje, które rozpędzała nepalska policja. Zdaniem władz nepalskich wystąpienia Tybetańczyków psują stosunki nepalsko-chińskie. Nie doszło natomiast do aresztowania oficjalnego przedstawiciela Dalajlamy w Nepalu Trinleya Gyatso (Tinleja Gjatso), który zdołał opuścić mieszkanie przed przybyciem policji. Miejsce jego pobytu jest obecnie nieznane.

Aresztowań dokonano po serii chińskich interwencji dyplomatycznych, w których Pekin domagał się położenia kresu protybetańskim wystąpieniom uchodźców w Kathmandu oraz Pokharze. Jednocześnie Chińczycy domagają się zamknięcia w Nepalu centrum opiekującego się uchodźcami tybetańskimi w tym kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.