Facebook Google+ Twitter

Aresztowanie za czyn chuligański niezgodne z konstytucją?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-07 12:56

Chuligański charakter czynu nie może być samoistną podstawą do aresztowania oskarżonego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów Kodeksu Karnego, dotycząca sądów 24-godzinnych jest niezgodna z konstytucją.

Pytanie prawne w tej sprawie skierował do Trybunału Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście. Zaskarżone przepisy wykluczają się z innymi aktami prawnymi, które mówią, że nie stosuje się tymczasowego aresztowania wobec osób, którym grozi kara mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.

Postępowanie w trybie przyspieszonym jest szczególnym, ale nie specjalnym trybem postępowania karnego, dlatego nie można w nim pozbawiać podejrzanego ogólnych gwarancji wolnościowych - orzekł Trybunał w uzasadnieniu werdyktu. Pozbawienie sądów dostępu do innych środków zapobiegawczych jest nieproporcjonalne do popełnionego występku.

Pytanie sądu dotyczyło też przepisów, dotyczących prawa do obrony. Jednak ponieważ nie miało ono związku z rozpoznawaną sprawą, Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w tej kwestii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.