Argentyńczycy na kolanach. Niemcy wygrali 4:0!

• Źródło: Ekstraklasa.net
  • Data dodania: 2010-07-03 12:28

Mueller, Klose i Friedrich - ci trzej zawodnicy pozbawili Argentynę marzeń o półfinale mundialu. Reprezentacja Niemiec zagrała dziś wspaniały mecz. Podopieczni Joachima Loewa pokonali Argentyńczyków 4:0.

Mesut Oezil (L) i Javier Mascherano (P) / Fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKENPoniżej zapis relacji na żywo ze spotkania:

Jeszcze przed hymnami obu drużyn - przesłanie od kapitanów obu reprezentacji: wyzbądźmy się nienawiści na tle rasowym.

W śpiewaniu hymnów 1:0 dla Niemców. Argentyńscy zawodnicy stali cicho. Niemieccy piłkarze śpiewali głośno, żywo i chętnie. Na trybunach kanclerz Merkel, na stadionie cała masa szalików z napisem "Deutschland".

1. min - Spotkanie rozpoczęli Argentyńczycy. Dość szybko stracili piłkę w środku pola. Niegroźną akcję przeprowadzili Niemcy.

Ciekawostka: Argentyńczycy mało biegają na mundialu. Niemcy przebiegli od nich więcej kilometrów. O 9 procent.

3. min - Akcja pod bramką Argentyny. Rzut wolny, Sweinsteiger wrzuca, Mueller zdobywa bramkę!

5. min - Kolejna dobra akcja Niemców. Ozil strzelał, ale bez bramki. Niemcy wciąż mają przewagę. Schweinsteiger strzela z dystansu, ale niecelnie.

7. min - kolejna dobra akcja Niemców. Będzie rzut rożny dla Europejczyków.

8. min - nieudana kontra Argentyńczyków.

10. min - Tevez walczy pod bramką Niemców.

12. min - Niemcy znów pod bramką Argentyny. Podanie: Ozil, Mueller, Podolski. Ten ostatni strzela (jak mawiają wszyscy dziadkowie świata) Panu Bogu w okno.

14. min - Argentyna rusza na bramkę Niemców, ale zawodnicy Maradony nie potrafią wykończyć akcji.

15. min - na bramkę Argentyny strzelał Klose. Niecelnie.

19. min - nieudany atak Argentyny. Kiepska kontra Niemców. Podolski nie doszedł do silnego podania kolegów.

21. min - atak Muellera kończy się autem dla Argentyny. Komentator TVP: Argentyńcycy zmęczeni jakby byli po dogrywce.

22. min - Tevez pod bramką Niemców, sytuację ratuje bramkarz Niemiec - Neuer. Maradona łapie się za głowę.

24. min - powinno być 2:0 dla Niemców. Klose dostał podanie od Muellera, ale przestrzelił.

27. min - Messi walczy na skrzydle, kiwa Niemców, ale jego dośrodkowanie wychodzi za linię końcową boiska.

28. min - strzelają Argentyńczycy, niecelnie.

30. min - Podolski fauluje Teveza. Wolny dla Argentyny. Messi strzela ponad bramką.

31. min - obiektyw na trubuny. A tam leonardo di Caprio i Mick Jagger.

32. min - Argentyna prawym skrzydłem. Di Maria trafia prosto w ręce Neuera.

34. min - Argentyna ponownie prawym skrzydłem, Neuer znów ratuje drużynę.

35. min - ręka Muellera. Żółta kartka od sędziego dla Niemca. Rzut wolny dla Argentyny. Messi wykonuje rzut wolny - akcja Argentyny i gol. Nie! Na spalonym m.in. Tevez. Wciąż 1:0 dla Niemców.

38. min - akcja Niemców, ale Podolski trafia obok bramki.

39. min - Mascherano strzela, Neuer świetnie broni strzał Argentyńczyka.

40. min - kontra Niemców. Ozil powstrzymany przez Mascherano.

41. min - Ozil z dystansu, ale ponad bramką.

42. min - Messi strzela w kierunku bramki, ale trafia w niemieckich obrońców.

43. min - Lahm do Muellera, ale ten obok bramki. Na trubunach Charlize Theron.

44. min - Schweinsteiger z dystansu, ale niecelnie.

45. min - Messi z dystansu, za wysoko, nad bramką.

45. + 1 - przerwa. Za nami trzy kwadranse świetnego futbolu.

46. min - rozpoczyna się druga połowa spotkania.

47. min - Messi atakuje. Atak Argentyny rozbity, mamy aut.

48. min - Di Maria uderza z dystansu. Obok bramki. Wyraźna przewaga Argentyny w początku drugiej połowy.

49. min - dwie akcje Niemców na połowie Argentyny. Obie nie skończyły się strzałem.

52. min - Rodriguez do Teveza w polu karnym Niemców, ale bez bramki.

53. min - Argentyna znów pod bramką Niemców. Neuer ratuje drużynę przed utratą bramki.

55. min - Messi pędzi sam na bramkę Niemców. Niestety arbiter przerywa akcję. Argentyńczyk był na spalonym.

56. min - Klose z daleka. Świetna parada Romero.

57. min - Tevez walczy na skrzydle. Kontra Niemców. Ozil wrzuca, ale w polu karnym Argentyny nie było żadnego Niemca.

59. min - Lahm uderza z boku, wprost w ręce Romero.

60. min - gra nabrała rumieńców. Akcja za akcję. Klose faulowany przed polem karnym Argentyny. Schweinsteiger strzela w mur obrońców.

62. min - dwie dobre akcje Argentyny. Najpierw atakował Tevez, potem Messi.

64. min - Di Maria z dystansu, Neuer broni.

65. min - Podolski faulowany, rzut wolny dla Niemców.

66. min - Schweinsteiger uderza z wolnego, niecelnie.

67. min - Już po Argentynie? Klose, trafia do siatki! Niemcy - Argentyna 2:0.

72. min - Niemcy wciąż atakują, Argentyna nie potrafi wyjść z własnej połowy.

73. min - CO SIĘ DZIEJE? KOLEJNA BRAMKA DLA NIEMCÓW! Schweinsteiger kiwa obrońców Argentyny. Podaje do Friedricha, który strzelia trzecią bramkę dla Niemców. Angela Merkel biega podekscytowana na trybunach.

75. min - Teves atakuje bramkę Neuera. Bezskutecznie.

79. min - Klose pod bramką Argentyny. Strzela niecelnie.

82. min - Zmiana. Mueller schodzi z boiska.

88. min - Klose trafia po raz drugi w tym spotkaniu. 4:0 dla Niemiec.

90. min - sędzia dolicza minutę.

90 + 1 - koniec! Argentyna wraca do domu. Niemcy zagrają w półfinale!

Składy drużyn:

Argentyna: 22-Sergio Romero - 15-Nicolas Otamendi, 2-Martin Demichelis, 4-Nicolas Burdisso, 6-Gabriel Heinze - 14-Javier Mascherano, 20-Maxi Rodriguez, 7-Angel Di Maria - 10-Lionel Messi, 11-Carlos Tevez, 9-Gonzalo Higuain.

Niemcy: 1-Manuel Neuer - 16-Philipp Lahm, 3-Arne Friedrich, 17-Per Mertesacker, 20-Jerome Boateng - 13-Thomas Mueller, 6-Sami Khedira, 7-Bastian Schweinsteiger - 10-Lukas Podolski, 8-Mesut Ozil, 11-Miroslav Klose.

Sędzia: Rawszan Irmatow (Uzbekistan).

Argentyna - Niemcy? Kto górą w trzecim ćwierćfinale?

Na stadionie Green Point w Kapsztadzie grają dziś piłkarskie potęgi. Obie drużyny na mundialu do tej pory trafiły na siebie pięć razy. Tylko raz górą była Argentyna. A jak będzie dzisiaj? Tymczasem znamy już składy obu drużyn na dzisiejsze spotkanie.

Dwadzieścia lat temu - 8 lipca 1990 roku - rozegrano na Stadionie Olimpijskim w Rzymie finał piłkarskich mistrzostw świata. Diego Maradona ze łzami w oczach opuszczał murawę. Teraz jako trener chce rewanżu. - Płakałem wtedy jak nigdy. Nie wstydziłem się łez - wspomina tamten mecz Maradona.

W stolicy Włoch Niemcy wygrali 1:0. W 85. minucie Rudi Voeller przedarł sie w pole karne, tam nieprzepisowo zatrzymał go Roberto Sensini. Niemiec upadł, a sędzia Codesal Mendez nie miał wątpliwości. Rzut karny na bramkę zamienił Brehme. To jednak nie był koniec. Latynosi nie wytrzymali nerwowo i w ciągu ostatnich pięciu minut obejrzeli jeszcze dwie czerwone kartki.

Emocji nie zabrakło także cztery lata wcześniej. Obie drużyny spotkały się również dopiero w finale. Maradona też płakał, ale ze szczęścia. Jako cudowne dziecko meksykańskiego mundialu 1986 nie strzelił wprawdzie gola w ostatnim meczu, ale znacznie pomógł drużynie w końcowym triumfie.

Latynosi od początku narzucili własny styl gry i prowadzili już 2:0. Gdy wydawało się, że zwycięstwa nikt nie jest im w stanie odebrać, obudzili się Niemcy. Kontaktowego gola strzelił Karl-Heinz Rummenigge, osiem minut przed końcem wyrównał Voeller. Krótko potem piłkę przejął jednak Maradona. Nie postąpił jak egoista. Zobaczył w polu karnym Jorgego Burrachagę, a on nie spudłował. Argentyńczycy zostali mistrzami świata (3:2).

W pamięci kibiców utkwił też ćwierćfinał niemieckiego mundialu. W 2006 roku po 120 minutach na tablicy widniał remis 1:1. Maradona mecz śledził w hotelowym pokoju, bo na trybuny Stadionu Olimpijskiego w Berlinie nie zostali wpuszczeni jego przyjaciele. Przed rzutami karnymi do Jensa Lehmanna podszedł trener niemieckich bramkarzy Andreas Koepke. Wręczył mu "magiczną" karteczkę, na której wypisane były wskazówki, jak bronić strzały poszczególnych piłkarzy Argentyny. Sprawdziło się. Lehmann obronił dwukrotnie, Niemcy awansowali do półfinału, a Argentyńczykom znowu puściły nerwy.

Leandro Cufre podbiegł do Pera Mertesackera i kopnął w podbrzusze. Maxi Rodriguez zaatakował Bastiana Schweinsteigera, Torsten Frings z kolei pięścią uderzył Julio Cruza. Sędzia sobie nie radził, a na murawie trwała prawdziwa bijatyka.

"Krwawo" było także w 1966 roku. Obie reprezentacje spotkały się w fazie grupowej. Piłkarze nie oszczędzali się ani na murawie, ani poza nią. "Graliśmy przeciwko narodowi naszpikowanemu "chamstwem" dwóch wojen światowych" - skomentował słynny Alfredo di Stefano. W meczu padł bezbramkowy remis i obie drużyny awansowały do kolejnej fazy turnieju.

Mundialowe spotkania przyjemniej wspominają jednak Niemcy. Z pięciu meczów przegrali tylko jeden. W sumie obie drużyny spotkały się osiemnaście razy. Argentyna zwycięsko schodziła z murawy osiem razy, Niemcy pięciokrotnie.