Facebook Google+ Twitter

Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio papieżem Franciszkiem

Nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię Franciszek! 266. papieża wybrano w 5. głosowaniu.

18.01 Nadal nie ma białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską! W takim razie to już pewne, że w czwartym głosowaniu kardynałowie nie zdecydowali, kto będzie papieżem. Czekamy do 19-tej na kolejne czwarte dziś wyniki konklawe.

18.00 W Watykanie zapada zmierzch. Kardynałowie najprawdopodobniej do 19 będą obradowali na piątym posiedzeniu konklawe.

17.47 Wczoraj rozpoczęło się konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI. Papież zakończył posługę Piotrową 28 lutego o 20.00.

17.37 Kolejna mewa siada na kominie. Na placu św. Piotra rozbrzmiewają oklaski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Jorge Mario Bergoglio jest Argentyńczykiem włoskiego pochodzenia. Od 1998 roku był arcybiskupem Buenos Aires.

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach, ojciec był kolejarzem. Jego pradziadek pochodził z Piemontu.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku. Biskupem został w 1992 roku. Od 1997 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Godność kardynała otrzymał od Jana Pawła II 21 lutego 2001 roku.

Media zwracają uwagę, że w czasie konklawe w 2005 roku Bergoglio zdobył drugą największą liczbę głosów po Josephie Ratzingerze, który został wówczas wybrany na biskupa Rzymu.

Komentatorzy podkreślają znaczący wybór imienia nowego papieża, nasuwający skojarzenia ze św. Franciszkiem z Asyżu, utożsamianym z ubóstwem, skromnością i pokorą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda Mariuszu, ze Wikipedia "usunęła" poniektóre swoje notatki kilka sekund po ogłoszeniu nowego Biskupa Rzymu. Jednakże, miejmy nadzieję, że poprawi on sytuacje (obecną) w kościele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Horacio Verbitsky, który współpracy hierarchów Kościoła argentyńskiego z dyktaturą poświęcił książkę "El Silencio" ("Cisza"), odnalazł dokumenty, z których wynika, że w 1976 r. biskup Jorge Bergoglio - wówczas prowincjał jezuitów, a dziś papież - donosił wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których niektórzy potem znikali.

Mamy już pierwszy cud nowego, białego papcia - powyższa informacja znajdowała się w Wikipedii; z chwilą jego wyjścia na balkon - informacja zniknęła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu może nie:) Miał być czarny jest biały to chyba dobrze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedna i tylko jedna rzecz powtierdziła się ze wszystkich przewidywań, jakie pojawiły się po rezygnacji Benedykta XVI; nowy szef Watykanu pochodzi spoza Europy. To sygnał. że zbliża się ostateczny upadek naszego kontynentu? Są i takie wyjaśnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Franciszek I daje Polakom nadzieję na kontynuację drogi JPII - wybrano ponad-to prostego i silnego człowieka - jest szansa poprawy lub wyjścia z aktualnego globalnego kryzysu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto dodać jeszcze, że na Facebooku obecnie jest już kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt kont Franciszka I :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"20:53 Stolica Apostolska na Twitterze ogłosiła, że mamy nowego papieża!"

Co za chore czasy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja także bardzo dziękuję Wojciechu. Chciałem podziękować także Dominice i Krzysztofowi, którzy szybko zareagowali na mój błąd i dodatkowo został on poprawiony. Dziękuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz, dzięki za relację i gratuluję wyniku! A swoją drogą musiał w tym maczać palce Messi. Może włoscy kardynałowie przegrali jakiś zakład w czasie meczu Barcelona - Milan ;)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.