Facebook Google+ Twitter

Arie pod gwiazdami, czyli Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Jest ciepła czerwcowa noc. Leciutki powiew wiatru przynosi zapach róż z królewskich ogrodów. Hrabia Almaviva śpiewa serenadę dla pięknej Rozyny i tysiąca entuzjastów opery.

Zamek królewski na Wawelu nocą http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Kr%C3%B3lewski_na_Wawelu_noc%C4%85.jpg / Fot. Chepry (Andrzej Barabasz)Wewnętrzny dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu to szczególne miejsce. Zdaniem ezoteryków jego północno-zachodni narożnik, w którym znajdują się pozostałości kościoła św.Gereona, kryje czakram - jedno z siedmiu energetycznych centrów kuli ziemskiej, dających niezwykłą moc (pozostałych należy szukać w Delhi, Mekce, Delfach, Jerozolimie, Rzymie i Velehradzie). Otoczony krużgankami plac, perła europejskiego renesansu, był niegdyś miejscem turniejów rycerskich, widowisk i uroczystości dworskich. Już wkrótce stanie się jedną ze scen XIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, gromadząc w letnie noce blisko 1200 widzów.

26 i 27 czerwca odbędą się tu plenerowe spektakle "Cyrulika sewilskiego" - opery Gioacchina Rossiniego, zaliczanej do szczytowych osiągnięć opera buffa obok takich arcydzieł jak "Wesela Figara" i "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. W widowisku reżyserowanym przez Laco Adamika wystąpią m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka, Artur Ruciński, Adam Zdunikowski, Rafał Siwek, Przemysław Firek, Piotr Miciński.

3 i 5 lipca na dziedzińcu będą rozbrzmiewać najsłynniejsze operowe arie świata wykonywane przez wybitnych polskich solistów: Małgorzatę Walewską, Ewę Biegas, Arnolda Rutkowskiego, Artura Rucińskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

4 lipca usłyszymy koncert Wawel o zmierzchu - Chopin w Operze przygotowany we współpracy z Grupą Twórczą Castello, która jest organizatorem nowego festiwalu muzycznego w Krakowie Wawel o zmierzchu, odbywającego się latem na Dziedzińcu Stefana Batorego. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Pavlo Tolstoy, Mikołaj Zalasiński oraz Orkiestra i Balet Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Wymienione spektakle to zaledwie drobna cząstka festiwalowej oferty, obejmującej aż kilkanaście widowisk w wykonaniu polskich, słowackich i czeskich artystów. Operowe lato w Krakowie potrwa od 12 czerwca do 5 lipca 2009.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Opery Krakowskiej: Opera Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.06.2009 16:09

....obecnie to Kraków jest stolicą kulturalną Polski, a następnie długo, długo....... nic... Pozdrawiam serdecznie, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.