Arka na remis, Ruch zwycięski

Arka Gdynia zremisowała 1:1 (1:1) z Zagłębiem Lubin, a Ruch Chorzów pokonał 3:0 (0:0) Górnik Zabrze.

Stadion Ruchu Chorzów / Fot. Gino Paoli, C.C. 2.0W pierwszym piątkowym meczu polskiej Ekstraklasy zmierzyły się zespoły Arki Gdynia oraz Zagłębia Lubin. Celem zespołu z Gdyni była pierwsza wygrana od sześciu kolejek. Zagłębie po ostatnim zwycięstwie nad Polonią Warszawa przyjechało na teren przedostatniej drużyny ekstraklasy pewne swego. Jednak marzenia żadnej drużyny się nie spełniły. Po 90 minutach gry na tablicy świetlnej widniał wynik 1:1. W ten sposób Arka Gdynia zdobyła swój drugi punkt w rundzie wiosennej, a Zagłębie zaliczyło pierwszy punkt na wyjeździe od 16 października, kiedy pokonało Lech Poznań.

Arka Gdynia - Lech Poznań: mistrzowskie pięć minut.

W 43. minucie spotkania wszyscy na stadionie wpadli w osłupienie, kiedy na pięć minut wysiadło oświetlenie płyty boiska i mecz musiał zostać przerwany. Na szczęście zarządzający obiektem szybko uporali się z problemem i spotkanie mogło zostać dokończone bez kolejnych przerw.

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 1:1 (1:1)
Bramki: Denis Glavina (21) - Mouhamadou Traore (35)

W piątkowym szlagierze zmierzyły się ekipy Ruchu Chorzów oraz Górnika Zabrze. Jak na derby Śląska przystało, kibice obejrzeli znakomity mecz, pełen akcji, walki i co najważniejsze bramek. Jednak tylko jedna strona mogła być zadowolona ze swoich podopiecznych. Chodzi oczywiście o kibiców Ruchu Chorzów. Ich drużyna pokonała Górnik aż 3:0 (0:0). Wszystkie bramki padły w drugiej połowie spotkania. Zabójcza okazała się 71. i 73. minuta meczu kiedy padły bramki podwyższające wynik do 3:0. W ciągu całego meczu Ruch był zdecydowanie lepszym zespołem, który w pełni zasługiwał na zwycięstwo. Mimo niemrawego początku rundy wiosennej widać, że chorzowianie powoli zaczynają się rozkręcać. Wygrany mecz z Górnikiem jest drugim zwycięstwem Ruchu z rzędu (w poprzedniej kolejce pokonali GKS Bełchatów 2:1). Górnik Zabrze po remisach z Polonią Warszawa i Arką Gdynia oraz zwycięstwie na Zagłębiem Lubin, zaliczył swoją pierwszą porażkę w rundzie wiosennej.

Tak jak we wcześniejszym meczu w Gdyni, tak i w Chorzowie zawiodło oświetlenie płyty boiska. W 48. minucie spotkania na dziewięć minut mecz musiał zostać przerwany. W trakcie przerwy zawodnicy obydwu drużyn zbiegli do szatni, a na trybunach rozpoczął się spektakl. Kibice odpalili czerwone race oraz zaczęli oświetlać trybuny telefonami komórkowymi. Takiego widowiska jeszcze w Polsce nie było. Miejmy jednak nadzieję, iż jest to koniec problemów z oświetleniem już do samego końca rundy wiosennej.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 3:0 (0:0)
Bramki: Zieńczuk (61), Piech (71), M. Malinowski (73)