Facebook Google+ Twitter

Arktyka w ogniu? Czy problemy ekologiczne mogą doprowadzić do wojny?

Po ukazaniu się kontrowersyjnego artykułu prof. Irvina Studina na łamach Financial Times w sierpniu br., skontaktowałem się z Polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Moim rozmówcą był ambasador Michał Czyż. Czy o Arktykę wybuchnie wojna?

sopel / Fot. Artur HampelJak informuje nasze ministerstwo, spekulacje prof. Studina są na dzień dzisiejszy mocno przesadzone. Sprawa dotyczy przede wszystkim zagrożeń związanych z nadmiernym zainteresowaniem wielu państw złożami dóbr naturalnych na terenach arktycznych, a w dalszej kolejności możliwością użycia siły w obronie interesów poszczególnych państw.

Ambasador Czyż, w sposób klarowny i jednoznaczny wypowiada się na temat sytuacji w regionie. Samo zainteresowanie Arktyką pod względem gospodarczym jest ogromne, natomiast duch współpracy jest bardzo dobry. Polska jest poważanym partnerem Rady Arktycznej. Bierze udział w wielu komisjach dotyczących całości spektrum problemów arktycznych i na chwilę obecną nie ma podstaw to stwierdzeń, o jakichkolwiek zagrożeniach militarnych.

Innym, ważnym, o ile nie najważniejszym wyzwaniem dla międzynarodowej śnieg / Fot. Artur Hampelspołeczności, jest zminimalizowanie skutków negatywnych industrializacji Arktyki, która wydaje się być już przesądzona. Gwałtownie topniejące lody, określane przez wielu mianem katastrofy ekologicznej, pozwolą w krótkim czasie na eksploatację złóż mineralnych tego regionu. Otworzą się również nowe szlaki komunikacyjne oraz akweny pozwalające na rybołówstwo na skalę przemysłową. Ogromnym wyzwaniem będzie ochrona środowiska i przystosowanie się do nowych warunków ludów autochtonicznych, jak wyjaśnia ambasador Czyż.

Rada Arktyczna traktuje problemy ekologii oraz zmieniające się uwarunkowania demograficzne tamtego regionu niezwykle poważnie. Analizując błędy z przeszłości, czyni ogromne wysiłki, by nie powtórzyły się one podczas ekspansji gospodarczej na Arktyce. Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

stopniała już w 1/3. topnieje nadal w zastrasząjącym tempie. Tak więc nie zdążą się o nią pokłócić , bo już jej nie będzie, prędzej niż przewidywano. O ile topnienie nie ustanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat i doskonale opowiedziany. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.