Facebook Google+ Twitter

Arkusz egzaminacyjny z WoS znów z błędnym zadaniem

Zadanie 26., z arkusza, który otrzymali w tym roku maturzyści zdający WOS na poziomie podstawowym jest błędne. Powinno być unieważnione, gdyż niesłusznie dodaje punktów słabszym zdającym.

Zadanie nr 26 zawiera w sobie opisane łącznie dwa analogiczne problemy, dotyczące pewnego sondażu (jeden dotyczy wartości ważnych dla respondentów sondażu, drugi - wartości, którymi według tych respondentów powinien kierować się polityk). Oba problemy są w identyczny sposób błędnie przedstawione. Wystarczy więc, że zajmiemy się, dla przykładu, problemem drugim.

W zadaniu umieszczono wykres 2., przedstawiający wynik sondażu na temat wartości, którymi powinien kierować się polityk. W treści zadania jest napisane, że na wykresie przedstawiono procentowy rozkład opinii respondentów na temat tych wartości. Dyskutowanych wartości jest na wykresie sześć. Na podstawie wykresu uczeń ma wskazać "dwie wartości, których aprobata najbardziej różnicuje sympatyków partii A i partii B".

Wykres z arkusza egzaminacyjnego matury z WOS na poziomie podstawowym. Rok 2009. / Fot. Fragment arkusza CKE
Czy wykres pozwala, a jeśli tak, to w jaki sposób, porównać poziom aprobaty każdej z podanych wartości dla sympatyków obu partii? Byłoby to możliwe, gdyby dodano informację co przedstawia wykres, to znaczy, o jakiego rodzaju opinie chodzi, o co pytano respondentów! Od tej informacji zależy odpowiedź na pytanie postawione uczniom, więc brak tej zasadniczej informacji zadanie dyskwalifikuje.

Przyjmijmy jednak, że uczeń ma zgadnąć, jak wyglądało pytanie postawione respondentom i co oznacza wykres opisujący wyniki. Zacznijmy sami zgadywać.

1. Najprościej byłoby, gdyby respondentom polecono wybrać z podanych sześciu wartości jedną, uważaną za najważniejszą, a na wykresie przedstawiono rozkład procentowy tego wyboru. Wtedy najbardziej różniące się dla którejś wartości słupki wskazywałyby tę wartość jako najbardziej różnicującą sympatyków obu partii.
Sondaż jednak nie miał takiego charakteru, bo gdyby miał, to suma wysokości słupków procentowych,
dotyczących jednej partii, powinna dawać 100 proc., a tak nie jest! (Dla partii A dostajemy sumę około 220 proc., a dla partii B - około 200 proc.).

2. Sondaż nie polegał raczej na zapytaniu o to, które wartości są ważne, bo oczywiście wszystkie są mniej lub bardziej ważne i wszyscy mogli podać wszystkie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Brawa" dla autorów zadania !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.