Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25759 miejsce

Arłukowicz ma kolejny problem: skandal z cyfryzacją

Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) miało stworzyć platformę informatyczną wspomagającą administrowanie służbą zdrowia. Projekt za 712 mln zł jest realizowany ze środków unijnych. Kontrole NIK oraz Urzędu Zamówień Publicznych wykazały liczne nieprawidłowości. Teraz kontrolę prowadzi Komisja Europejska, która potwierdza ustalenia NIK i UZP. Mogą przepaść pieniądze, a Ministerstwo Zdrowia nie reaguje.

 / Fot. Philip la Torre/wikimedia/CC-BY-3.0Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) jest jednostką budżetową Ministerstwa Zdrowia, utworzoną w 2000 r. w celu zinformatyzowania działu opieki zdrowotnej. Od tej pory opracowano i wdrożono jedynie pięć, mało istotnych systemów. Największy i najważniejszy projekt dotyczący gromadzenia danych medycznych oraz administrowanie nimi miał być gotowy do 2008 r.

System ten miał dać lekarzom dostęp do danych medycznych pacjenta, bez względu na to gdzie on przebywa, szybszy dostęp do historii choroby, bardziej skuteczne leczenie, dzięki szybkiej aktualizacji danych w karcie pacjenta.

Pacjent z kolei mógłby się rejestrować on-line, miałby łatwiejszy dostęp do swoich danych medycznych i samokontrolę swego stanu zdrowia poprzez dostęp do badań za pośrednictwem internetu, wreszcie mógłby korzystać z e-recepty.

Ponad miesiąc temu gazetaprawna.pl ujawniła dane z kontroli NIK przeprowadzonej w CSIOZ. Kontrolerzy stwierdzili duże opóźnienia w realizacji projektu oraz liczne nieprawidłowości takie jak: niezgodne z prawem o zamówieniach publicznych udzielanie zamówień z wolnej ręki, konflikt interesów, brak kadry merytorycznej mogącej nadzorować projekt.

Nieprawidłowości te potwierdziła kontrola Urzędu Zamówień Publicznych. Na przykład CSIOZ nie miał prawa udzielić zamówienia z wolnej ręki firmie doradczej Milstar na kwotę 327 tys. zł. Wyjaśnienia dyrektora CSIOZ Leszka Sikorskiego zostały przez biegłego UZP odrzucone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Bardzo chętnie używam polskich produktów gdzie tylko się da - w tym leków. Zdecydowanie wolę kupować polski odpowiednik np. leku na alergię, bo skuteczny jest tak samo a kosztuje 3 razy taniej. A niektórych lekarstw takich jak w Polsce w ogóle na zachodzie się nie produkuje i nie wiem jak ludzie tam sobie radzą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jola
 • Jola
 • 05.01.2012 20:46

Ogólnie było lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 05.01.2012 20:43

I jeszcze mniejsze bezrobocie i większy wzrost gospodarczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 05.01.2012 20:40

zostawił też mniejsze podatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
eko
 • eko
 • 05.01.2012 20:01

To prawda.Rzad Jaroslawa Kaczynskiego byl bodaj jedynym który zostawil nie dziure a nadwyzke budzetowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jar
 • jar
 • 05.01.2012 19:50

Jesteś psycholem,Taliesin Dzisiaj 18:12

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 05.01.2012 18:12

Natychmiastowych efektów oczekiwano od PISu.Przez dwa lata mieli według PO czas na wszystko.I chociaż zostawili im budżet bez długów i z nadwyżką PO zdążyła już zadłużyć ten kraj mimo podwyższenia podatków.W służbie zdrowia grzebią piąty rok.Religa się chyba w grobie przewraca.I co??Po nimfomance Kopacz przyszedł pobawić się kuglarz Arłukowicz.Zdrowia Polacy.Sami tego chcieliście.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pacjent
 • pacjent
 • 05.01.2012 15:15

@Marek Chorążewicz Dzisiaj 14:53 co ty pie*rd*olisz.!!
Znowu robisz zamęt.Rodzime to wcale nie znaczy gorsze!!!Nasze rodzime: wędliny, chleb jest znacznie lepszy i znacznie tańszy .
Ale nie o tym chcę napisać .Otóż , leki z koncernów zachodnich są często, bardzo często o znacznie zawyżonej cenię !!!Nasze polskie ale nie koniecznie polskie , te GENERYCZNE są znacznie tańsze (są z tych samych substancji , ten sam skład chemiczny)ale sprzedawane pacjentom polskim .Często właśnie te leki zalegają w aptekach , GDYŻ LEKARZE PRZEPISUJĄ IM ZNACZNIE DROŻSZE LEKI(nie informując pacjentów, że są w sprzedaży takie j samej skuteczności, a znacznie tańsze) .
Pacjent nie świadom hipokryzji (tego oszusta , łapownika , a nazwanego lekarzem) -te medykamenty wykupuje !
Dość tego!Ty Chorążewicz nie wprowadzaj zamętu .Skoro jesteś lekarzem , to masz leczyć ,a nie wprowadzać zamieszanie w śród ludzi chorych !Tych nie świadomych ,tych co maja pecha do ciebie przychodzić po lekarstwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1523095,1,goraczka-recept--skad-to-sie-wzielo.read#ixzz1iZRrU6NJ
...."
Drugi czynnik: ambicje związków zawodowych. Lekarze i aptekarze w odróżnieniu od innych grup zawodowych nie walczą o swoje chwytając za kamienie i wybijając szyby w kancelarii premiera. Ale również mają swoje związki zawodowe i korporacje, w których ścierają się różne poglądy, a ludzie dzierżący w nich stery mają przywódcze ambicje. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie miał ostatnio żadnej okazji do zamanifestowania swoich poglądów (zawsze przeciwnych kolejnym ministrom), zaś Porozumienie Zielonogórskie niedawno przeżyło ostry podział i obecnemu kierownictwu bardzo zależy na pokazaniu siły. Nie inaczej jest w naczelnej radzie lekarskiej i aptekarskiej – oba środowiska przygotowują się do krajowych zjazdów (aptekarze mają swój zjazd 20 stycznia, lekarze – 25 lutego). Prezesi obu samorządów muszą więc pokazać, jak twardym są partnerem dla ministra zdrowia, by delegaci mieli poczucie, że dobrze wykonują funkcję w obronie ich praw."...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu, ale Tobie proponuje się rodzime produkty farmaceutyczne, bo trzeba oszczędzać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.