Facebook Google+ Twitter

Arłukowicz o liście leków refundowanych: "Nie ugnę się przed nikim"

W odpowiedzi na kontrowersje związane z nową lista leków refundowanych, minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz, 29 grudnia zorganizował konferencję prasową.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bartosz_Ar%C5%82ukowicz_25.jpg&filetimestamp=20111012214435 / Fot. PhilipLaTorre, CC BY-SA 3.0Nowa lista leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku, została skrytykowana nie tylko przez pacjentów i lekarzy, ale także polityków. Na liście zabrakło wielu ważnych i do tej pory refundowanych lekarstw. Prezes PiS - Jarosław Kaczyński nazwał szukanie oszczędności wśród chorych ludzi skandalicznym i podłym. Arłukowicz – z wykształcenia lekarz pediatra - spokojnie odniósł się do zarzutów.

Czytaj także: Nowa lista leków refundowanych to skandal i podłość. Kaczyński atakuje Arłukowicza

Arłukowicz stwierdził, że od lat w Polsce próbuje się zmienić system polityki lekowej i jest to proces niezwykle trudny, wymagający determinacji i konsekwencji. "Stary skostniały system polityki lekowej będzie bronił się przed zmianami (...) przed postępem i nowoczesnością. (...) Wszyscy który od lat czerpią profity z tego systemu będą go bronili" - powiedział minister.

Najważniejszy jest interes pacjentów podkreślał polityk. Ważne jest to, aby o tym jakimi lekami będą leczeni pacjenci decydowali eksperci a nie koncerny. Chodzi o to aby refundowane leki były skuteczniejsze i było ich więcej, aby wszyscy mieli do nich równy dostęp, a nie tylko ci, których na to stać.

Ustawa wprowadza: porządek w sektorze leków, zasady jasnego dostępu do lekarstw, klarowną politykę koncernów farmaceutycznych, sztywne ceny i możliwość ich negocjacji. "Komplikuje życie tym którzy kreują rynek, a ułatwia tym którzy muszą na nim funkcjonować." - stwierdził Arłukowicz.

Czytaj także: Leki refundowane w 2012 r. Zobacz listę, którą krytykuje Kaczyński

Polityk odniósł się do konkretnych zarzutów, jakoby naliście liczącej 3000 leków
zabrakło podstawowych lekarstw. Uspokajał pacjentów, mówiąc, że refundacja obejmie: 6 różnych pasków do gleukometrów, insulinę, leki zapobiegające zakażeniom po transplantacji, różnego rodzaju leki dla chorych na nowotwory, leki leczące astmę u dzieci, chorobę Parkinsona oraz schizofrenię. Wszystkie mają być dostępne w cenie ryczałtowej 3,20zł.

Istotna informacja dotyczy też pacjentów, którzy nie zdążą wykupić lekarstw ze starych recept przed 1 stycznia. "Recepta nie traci wartości merytorycznej, zostanie zrealizowana według nowego sytemu refundacji", który jak powiedział Arłukowicz jest w sumie 10 proc. tańszy, w stosunku do poprzedniego.

Minister podkreślił, że "Sednem ustawy nie jest szukanie oszczędności. (...) Zawsze jest tak, że ktoś w końcu musi ustąpić i w tym przypadku nie jest to pacjent".
Odniósł się też do zapowiedzi zwołania przez PiS komisji zdrowia - "Może nie zawsze będę miał czas dla pana prezesa Kaczyńskiego. Ale zapraszam go do siebie, abyśmy po rozmawiali faktach".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Michał G.
 • Michał G.
 • 17.01.2012 23:42

https://market.android.com/details?id=com.refundowaneleki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał G.
 • Michał G.
 • 17.01.2012 23:41

Ja z kolei polecam listę refundowanych leków online http://refundowane-leki.pl oraz aplikację na Androida: https://market.android.com/details?id=com.refundowaneleki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Zbigniw Bssrt
 • Janusz Zbigniw Bssrt
 • 05.01.2012 19:56

Wydaje mi się że nikt nie ma prawa decydowania kto zasługuje na życie a kto ma umierać a tym bardziej osoba która raczej powinna ratować ludzkie życie .Również wydaje mi się że środowisko medyczne tu ma najwięcej do zrobienia i ma wszelkie ku temu
środki łącznie z wydaleniem ze swego środowiska osoby która podważa powołanie lekarza a tym samym rzuca ciemny cień na środowisko medyczne .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Smutny
 • Smutny
 • 05.01.2012 17:56

PANIE MINISTRZE 10 konowałów na sybir i sprawa załatwiona reszta się poboi o ciepłe posadki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pacjent
 • pacjent
 • 01.01.2012 19:41

Cytat dałeś dobry człowieku z Nickiem,3218 Tb 30.12.2011 06:32.
Chętnie go powtórzę:"Ustawa wprowadza: porządek w sektorze leków ..., klarowną politykę koncernów farmaceutycznych, sztywne ceny i możliwość ich negocjacji. "Komplikuje życie tym którzy kreują rynek, a ułatwia tym którzy muszą na nim funkcjonować." - stwierdził Arłukowicz. "
TYLKO ,ŻE KONKLUZJA JEST CAŁKIEM INNA , BO TAKA :
Wreszcie znacznie się ukróci dyktand wielkich koncernów , przede wszystkim zachodnich , z USA !
Wreszcie leki będą miały ceny urealnione , a lekarze będą przepisywać leki :skuteczne i znacznie tańsze!
Wreszcie pacjenci (bardzo często nie wiedzieli ,że są leki znacznie tańsze,generyczne) będą się leczyć za nominalnie mniejsze pieniądze.
Wreszcie lekarze nie będą wymuszali wykup leków droższych(często robili interesownie)a będą przede wszystkim leczyć.Oczywiście dalej skutecznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
3218 Tb
 • 3218 Tb
 • 30.12.2011 06:32

>Ustawa wprowadza: porządek w sektorze leków ..., klarowną politykę koncernów farmaceutycznych, sztywne ceny i możliwość ich negocjacji. "Komplikuje życie tym którzy kreują rynek, a ułatwia tym którzy muszą na nim funkcjonować." - stwierdził Arłukowicz. <
No po prostu EUREKA , Pan min. odkrywa (choć tego nie mówi), że następnym krokiem winno być upaństwowienie koncernów. Decyzje cenowe oddać w ręce Państwowej Komisji Cen zaś dystybucję przekazać Ministerstwu Zdrowia celem dokonywania prawidłowego rozdzielnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rozczarowana p. Ministrem
 • rozczarowana p. Ministrem
 • 29.12.2011 17:51

Przed pacjentami też się Pan nie ugnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
KONFESION
 • KONFESION
 • 29.12.2011 17:17

...Krotko mowiac Arlukowicz POtwierdzil,ze leki STANIALY ale PODROZALY!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska w bałaganie ! Jak oni to robią że nic im nie wychodzi !

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 29.12.2011 13:54

I po burzy ! Sezon ogórkowy , międzyświąteczny zajął dziennikarzy listą leków . Mam nadzieję ,że to już koniec nakręcania niepokojów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.