Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23643 miejsce

Armia Krajowa ma swój hymn! Skomponował go organista z Tarnowa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-11 11:36

Trzydzieści lat po skomponowaniu pierwszego hymnu "Solidarności", Józef Dębosz organista z Tarnowa, skomponował hymn Armii Krajowej.

 / Fot. Paweł Kuźniar/CC BY-SA 3.0Józef Dębosz, organista w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie, absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu założonej w 1916 r. przez ks. Antoniego Chlondowskiego, skomponował hymn Armii Krajowej.

Kompozycja muzyczna Józefa Dębosza oparta została na wierszu "Armia Krajowa", który prof. Zbigniew Kabata ps. BOBO, uczony mieszkający w Kanadzie, żołnierz Armii Krajowej, podczas okupacji w oddziale partyzanckim "JĘDRUSIÓW", napisał w 1964. "Pieśń tę pozwalam środowiskom AK drukować bez ograniczeń i rozpowszechniać ją po całej Polsce i wszędzie tam gdzie jeszcze żyją żołnierze Armii Krajowej rozproszeni po całym świecie. Oświadczam również, że nie żądam żadnej gratyfikacji z tytułu publikacji i tantiem z wykonywania solowego, jak i zespołowego skomponowanego przeze mnie hymnu Armii Krajowej. Kompozycję moją traktuję jako patriotyczny wkład będący podziękowaniem i szacunkiem dla wiecznej chwały i sławy Armii Krajowej" - powiedział Józef Dębosz.

Józef Dębosz jest kompozytorem blisko 100 utworów muzycznych, głównie kościelnych. Skomponował on w 1981 r. pierwszy hymn "Solidarności", który miał być wykonany w Gdańsku, ale z uwagi na ogłoszenie stanu wojennego nie doszło to do skutku.
(Józef Komarewicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jestem zobowiązany do sprostowania tej informacji. Otóż założycielem Salezjańskiej Średniej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu był ks. Antoni Chlondowski, a nie jak napisałem Andrzej Chlondowski. I jeszcze jedno sprostowanie, hymn Solidarności skomponowany przez Józefa Dębosza w 1981 r. miał być wykonany w Gdańsku, ale z uwagi na ogłoszenie stanu wojennego w Polsce przez Jaruzelskiego nie doszło to do skutku.

Autor informacji : Józef Komarewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.