Facebook Google+ Twitter

Armia rusza na wojnę z pijanymi żołnierzami

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-04 09:26

Ministerstwo Obrony Narodowej ma gotowy projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej. Będzie to broń w walce z plagą pijanych i naćpanych żołnierzy.

80 proc. wykroczeń żołnierzy poza koszarami jest popełnianych pod wpływem alkoholu. / Fot. Sławomir SeidlerPrzepisy dają m.in. możliwość szybkiego karania żołnierzy, a badanie alkomatem czy alkotestem będzie mógł przeprowadzić nawet dowódca drużyny.

- Nie ma żadnego problemu z dostępem do wódki w jednostce. Pije się w grupach. Starsi stopniem ze sobą, młode wojsko razem. Jak piją starzy, jest to dla nas sygnał, że pić mogą wszyscy. Czasami jest tak, że jak wódki zabraknie, ktoś wychodzi kupić ją w sklepie na mieście. Wartownik nie reaguje - mówi nam anonimowo zawodowy żołnierz z jednostki wojskowej w Łasku.

Przykładów nie brakuje. W Elblągu dwóch pijanych żołnierzy bez powodu podpaliło siedem zaparkowanych na ulicach samochodów. W Lesznie dwóch żołdaków włamało się do lodówki z napojami chłodzącymi pod marketem i to naprzeciw komendy policji. Jeden miał 1,5, a drugi 1,9 promila alkoholu w organizmie.

W ubiegłym miesiącu pijani żołnierze trzy razy dali o sobie znać w Szczecinie. Za pierwszym policjanci zatrzymali pijanego żołnierza, który wywołał awanturę w restauracji, a potem wybił szybę w radiowozie. Za drugim razem w ręce policji wpadło dwóch żołnierzy, którzy w centrum miasta brutalnie pobili mężczyznę.

Jeden z nich miał 1,5 promila alkoholu we krwi, a drugi dwa razy tyle. - Takich przykładów jest więcej. Zdarza się, że żołnierze po pijanemu dokonują rozbojów, włamań, kradzieży - wylicza Marcin Wiącek z Żandarmerii Wojskowej.

O problemie nie chcieli z nami rozmawiać dowódcy jednostek. Wojskowe statystyki jednak nie pozostawiają złudzeń. Jak szacuje MON, sprawca co trzeciego przestępstwa popełnionego przez żołnierzy w ubiegłym roku był pijany.

Cały artykuł czytaj na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.