Facebook Google+ Twitter

Arras, stolica historycznej krainy Artois

Piękne, prawie pięćdziesięciotysięczne miasto w departamencie Pas-de-Calais leży nad rzeką Scarpe, 45 km od Lille i 160 km od Paryża. W przeszłości było ważnym centrum religijnym, bogatym dzięki produkcji płótna i gobelinów zwanych arrasami.

Grand'Place i Petite Place. Widok z wieży ratuszowej. Na placach budowano szczyt kamienicy od strony ulicy, by więcej sklepów mogło wychodzić na rynek. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Arras_les_places_.jpg&filetimestamp=20120129165946Północ Francji nie ma zbyt dobrej reputacji nawet, jeśli wyobrażenia nie odpowiadają rzeczywistości. Francuzi uważają, że panuje tu ziąb, że jest to smutny, czarny region o krajobrazie przemysłowym z zamkniętymi kopalniami węgla. Ten negatywny obraz potęguje fakt, że ta część Francji została najbardziej dotknięta przez wojny, począwszy od Średniowiecza aż do XX wieku. Straciła ona główne źródła bogactwa: węgiel i tkactwo. Są to jednak ziemie bogate w zabytki. Mimo chłodniejszego klimatu, przyjemnie się tu żyje, gdyż ludzie są mili, lubiący dobrą zabawę, co doskonale pokazuje film „Jeszcze dalej niż północ” („Chez les Ch’tis”).

Takim właśnie miastem jest Arras, znany ze swoich dwóch wspaniałych barokowych placów Grand’Place i Petite Place, albo inaczej Place des Héros (Bohaterów) oraz łączącej je ulicy Taillerie. Zespół XVI-wiecznych kamienic szczytowych z podcieniami, z późnogotyckim ratuszem z XVI wieku, i beffroi, czyli miejską wieżą reprezentacyjną z XV i XVI wieku tworzy wyjątkowy zespół zabytków, jedyny w Europie. Wszystkie te budowle, należą stylistycznie do architektury niderlandzkiej. Miasto historyczne znajduje się w granicach dawnych murów obronnych.

Ratusz i beffroi w Arras Najwyższą we Francji wieżę - Beffroi zbudowano w latach 1463-1554 w stylu gotyku płomienistego. Odbudowana wieża ratuszowa jest wpisana na listę zabytków dziedzictwa światowego UNESCO. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Arras_HdV.jpg&filetimestamp=20060506220646Pod koniec Średniowiecza, obowiązywał nakaz wznoszenia budowli z materiałów odpornych na ogień: w 1583, edykt Filipa II Hiszpańskiego nakazuje, by każda nowa budowla była wznoszona z kamienia kredowego lub cegły, bez żadnych występów czy różnicy wysokości. Ponieważ kreda przepuszcza wodę, by uniknąć wilgoci, używa się piaskowca do podmurówki.

Te eleganckie place, w obecnym zarysie, istnieją od siedmiu wieków. Lecz w XVII wieku rajcy miejscy postanowili odbudować domy przy obydwu placach. Modelem stał się gotycki dom z XV wieku, który można oglądać jeszcze dziś przy Grand’Place pod numerem 47. Dom Wetz d'Amain ma cztery filary podtrzymujące trzy arkady ostrołukowe, szczyt schodkowy w stylu flamandzkim, portal z cegły i kamienia oraz sześciokątną wieżyczkę.
Place des Heros. Arras stał się miastem francuskim dość późno, dopiero za Ludwika XIV. Architektura flamandzka odcisnęła piętno na budowlach Arras: fasady o szczytach schodkowych. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:04-06-13_Arras_01.JPG
W XVII wieku arkady zaokrąglają się, szczyty schodkowe stają się bardziej płynne przyjmując formę odwróconych wolut (ślimacznic) wystających nad fronton przepruty okrągłym oknem, jest tu też wieżyczka zwana gołębnikiem. Każda fasada jest ozdobiona stylizowanym źdźbłem zboża, ma też wyrzeźbiony szczegół, różniący kamienicę od innych. Te place tworzą całość o ogromnej harmonii.
Place des Heros bez samochodów / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Arras-place_des_h%C3%A9ros.jpg
Pomimo prawie całkowitej odbudowy miasta w XVII, a później w XX wieku, centrum zachowało organizację historyczną, ogromne place, przystosowane do handlu, wąskie uliczki i piękne fasady. Bogactwo miasta w epoce współczesnej jest ciągle widoczne. Zachowały się liczne kamienice i pałacyki, z pięknymi prywatnymi dziedzińcami lub podwórkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy historycznie materiał. Naturalnie ... trzeba komuś zawierzyć, renomowany przewodnik z pewnością oparł się na jakiś historycznych materiałach... Albo trzeba być historykiem aby to zgłębić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za wnikliwą lekturę i cenny komentarz.
Powtórzyłam błąd z francuskiego przewodnika. Ten sam błąd znajduje się na Portalu Wiedzy na onet.pl http://portalwiedzy.onet.pl/2738,,,,arras,haslo.html
(...) "Od 1237 stolica hrabstwa, następnie księstwa Artois, wraz z którym przechodziło pod władzę Francji, Burgundii i Habsburgów. W XIV i XV w. słynęło z wyrobu tkanin dekoracyjnych, zwanych arrasami, w XVII-XIX w. - koronek".
Moja "Historia Francji" jest 600 km stąd. W czasie wakacji zgłębię historię hrabstwa Artois:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Frank
  • Frank
  • 05.06.2012 18:33

Artois nigdy nie było księstwem.Zawsze było hrabstwem.Najpierw należącym do hrabiów Flandrii ,potem rządzone przez dynastię Artois (boczną linię Kapetyngów).Potem wróciło do Flandrii i wraz z nią stało się własnością książąt Burgundii.Ale choć rządzili nim książęta ono było wciąż hrabstwem.Książę Burgundii wydając dekrety i prawa w hrabstwie pieczętował je jako hrabia Artois.Ostatnim tytularnym hrabią Artois był bodajże brat Ludwika XVI Karol d`Artois przyszły król Francji Karol X.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.