Facebook Google+ Twitter

Ars Independent 2012. Festiwal na finiszu

Już w najbliższą sobotę w katowickim kinoteatrze Rialto dowiemy się, kto zdobył główną nagrodę tegorocznej edycji festiwalu Ars Independent, Ale zanim się to stanie, warto poznać najciekawsze propozycje filmowe na ostatni weekend tego wydarzenia.

Artystyczna wariacja na temat statuetki Czarnego Konia / Fot. Materiały organizatorówGalę zamknięcia II edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent, uświetni bardzo ekskluzywny pokaz filmu Noise God w reżyserii Tobiasa Morgana. W Katowicach zostanie zaprezentowana wstępna jego koncepcja, ponieważ cały czas znajduje się w fazie montażu. Historie czterech różnych o siebie postaci, których połączy koncert punkowego zespołu dedykowane są Katayoun Shahabi, irańskiej producentce od roku więzionej w swojej ojczyzny, której udało się uczestniczyć w zeszłorocznej edycji śląskiego festiwalu. Film ma być również wyrazem poparcia dla niezależnych perskich filmowców, których twórczość nie zgadza się z polityką władz. Ale głównym wydarzeniem wieczoru będzie rozdanie statuetki Czarnego Konia, o którą walczy 8 tytułów fabularnych oraz 31 filmów animowanych z całego świata. Podczas gali, która rozpocznie się o godz. 20 okaże się komu eksperckie jury wyróżni i zarazem da szansę wejścia na kinowe salony.

Ale w ciągu ostatnich festiwalowych dni, odbyło się wiele ciekawych spotkań z twórcami. Pracując nad kolejnymi filmami zawsze dążę do tego samego - chcę pokazywać rzeczy, które dotąd były pomijane, niedostrzegane, albo ukrywane za zasłoną. W tym sensie moje kino jest undergroundowe - podkreślała po projekcji swojego filmu "Dama karo" Nina Menkes, jedna z najbardziej wyrazistych postaci amerykańskiej alternatywy filmowej. Poza tym, z festiwalowiczami spotkali się m.in. Tatu Pohjavirta, Joanna Preis czy Phil Mulloy. Równolegle z projekcjami, w stolicy Górnego Śląska odbywa się forum "Przyszłość festiwali filmowych", gdzie dyrygenci najważniejszych imprez kinowych dyskutowali o nowych horyzontach. Róbcie swoje, róbcie festiwale - te słowa Anna Sienkiewicz - Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, najlepiej pokazują ich optymizm (przeczytaj relację z tego spotkania).

Choć gala zamknięcia tegorocznej edycji Ars Independent jest planowana na sobotę, to jeszcze w niedzielę warto wybrać się projekcje. O godz. 13 w centrum festiwalowym (ul. Stanisława 4) odbędzie się ciekawy pokaz wideoklipów prosto z Izraela, a pięć godzin później warto przyjrzeć się bliżej obrazowi absolwenta UŚ, Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały pt. Ścinki. Problemy młodej pary - on, zmagający się z problemami własnego umysłu; ona, piękna i oddana swojej pracy - staje się punktem wyjścia do poznania nie tylko świadomości głównych bohaterów. Natomiast w sobotę, w centrum festiwalowym o godz, 13 odbędzie się ostatni pokaz konkursowych animacji, której jedna z nich zostanie nagrodzona podczas wieczornej gali zamknięcia.

Oficjalna strona II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.