Facebook Google+ Twitter

Ars Independent 2013. Katowice ubrane w alternatywne kino

Od 20 do 29 września w kinach stolicy Górnego Śląska odbywać się będzie kolejna edycja Ars Independent. Podczas festiwalu filmu niezależnego nie zabraknie nowego spojrzenia na animację czy kino cyfrowe.

Logo festiwalu kina niezależnego Ars Independent w Katowicach / Fot. Materiały organizatorówDwa duże letnie festiwale muzyczne (OFF oraz Nowa Muzyka), na stałe ugruntowały pozycję Katowic jako miasta przyjaznego alternatywnej kulturze. Podążając tym tropem, w stolicy Górnego Śląska odbędzie się kolejna edycja przeglądu najciekawszych propozycji z niezależnego kina, którego na próżno szukać na rodzimych afiszach filmowych. Organizowany po raz trzeci festiwal Ars Independent, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości w kinie offowym. Główną osią wydarzenia jest konkurs Czarny Koń - o zaszczytny tytuł zwycięzcy, 10 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Olafa Brzeskiego, powalczą zarówno debiutanci jak i reżyserzy swoich drugich filmów. W szranki stanie osiem tytułów: „Strażnica” autorstwa Pelin Esmer, obsadzone gwiazdami „Spotkania po północy” w reżyserii Yanna Gonzaleza, „Uwiedzeni” stworzone przez Jonasa Trueby, „I.D.” Kamala K.M., ekscentryczne „Oczekiwanie” wyreżyserowane przez M. Blasha, nieco krwawe „Uzumasa Jacopetti” autorstwa Moriro Miyamoto, „Apacze” Thierry’ego de Peretii’ego, oraz rodzime „Płynące wieżowce” autorstwa Tomasza Wasilewskiego. Wszystkie produkcje będą wyświetlane w katowickim Kinoteatrze Rialto.

Kadr z animacji Równocześnie do konkursu filmów fabularnych, odbywać się będą zmagania wśród animacji z całego świata. W jury, które wybierze Czarnego Konia Animacji zasiądzie Piotr Dumała (twórca takich animacji jak „Lykantropia”, „Franz Kafka” czy „Łagodna” - jest również wykładowcą m.in. na uniwersytecie w Sztokholmie i na Uniwersytecie Harvarda) oraz Wiktoria Pelzer (kuratorka sekcji animacji na festiwalu Vienna Independent Shorts oraz koordynatorka programu festiwalu Crossing Europe w Linzu). Łącznie, o główną nagrodę będzie się starać 30 filmów animowanych, podzielonych na trzy festiwalowe sety. Odbędzie się również specjalny pokaz „Dać mu szansę!” z udziałem 11 produkcji, w trakcie którego widzowie wybiorą jeden tytuł, który weźmie udział we właściwej części konkursu. Animacja na Ars Independent będzie również reprezentowana przez retrospektywę twórczości Piotra Dumały czy najciekawsze prace studentów znanych i poważanych szkół animacji. W tym roku będą to duńska The Animation Workshop, paryska Szkoła Obrazu Gobelins oraz poznański Uniwersytet Artystyczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.