Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3473 miejsce

Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub - recenzja

Książka o Arsenalu, a raczej o dziejach klubu pod wodzą Arsèna Wengera. Historia o pozytywach pracy francuskiego szkoleniowca, która trąci obiektywizmem, bo pokazuje także to, co w jego pracy najlepsze nie było.

Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub - okładka książki / Fot. Wydawnictwo REBISJuż sam tytuł ukazuje czytelnikowi to, co znajdzie w środku - "Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub". Charakterystyczne dla Wengera "è" w nazwie klubu w połączeniu z jego wizerunkiem na okładce nie pozostawia tajemnicą, że kolejne strony opisują pracę Francuza w angielskim klubie. "Jak powstawał nowoczesny superklub" - książka jest procesem, raczej książka opisuje proces tworzenia superklubu, który ma nowoczesny stadion i obrót, wynoszący ponad 200 mln funtów. Jest to droga, którą Arsenal przeszedł wraz z Wengerem zaczynając od 21 mln funtów w 1996 roku.

Książka ta nie ucieka jednak od negatywów i wpadek Wengera. Zwłaszcza, że pomimo wielu sukcesów w lidze angielskiej, ostatnio klub przechodzi kryzys i może nie zagrać w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Mówi się o przejściu Wengera do Paris Saint-Germain. Sam zainteresowany zaprzecza, podkreślając, że w swoim 63 letnim życiu zawsze dotrzymywał kontraktów i tak będzie również tym razem. Sam Wenger widzi się w Arsenalu po 2014 roku, z tym, że fani może niekoniecznie.

To właśnie dla tych fanów dedykowana jest książka. Warto przypomnieć sobie jak wiele pracy włożył Wenger w to, by trzykrotnie sięgać po zwycięstwo w Premier League, a w sezonie 2003/04 uzyskać obok Preston North End tytuł "The Invincibles", czyli zdobyć tytuł mistrza Anglii, nie doznając w sezonie żadnej porażki. Fani klubu mogą być głodni sukcesu, bo Liga Mistrzów ciągle jest dla nich nie zdobyta, a w lidze angielskiej nie wiedzie się najlepiej. Jednak Wenger udowodnił, że potrafi zbudować coś z niczego.

Książka nie skupia się tylko na sukcesach i wydarzeniach boiskowych. Autorzy Alex Fynn, znany konsultant branży futbolowej, określony przez "The Sunday Times" jako "duchowny ojciec chrzestny Premier League" i Kevin Whitcher, redaktor "The Gooner", wpływowego fanzinu poświęconego Arsenalowi, wkraczają zdecydowanie dalej, aniżeli sama piłka w dosłownym jej słowa znaczeniu.

"To, czego o Arsenalu nie wiedzą Alex Fynn i Kevin Whitcher, pewnie nie jest warte poznania (...). Z pewnością jednak ten tytuł opisuje wiele spraw nie poruszanych gdzie indziej" - pisze "Arsenal World".

Książka posiada szeroko opisany aspekt biznesowego prowadzenia klubu, tym samym można ja polecić wszystkim tym, którzy już są w zarządach klubów piłkarskich, bądź dopiero planują w nich być. Arsenal jest przedstawiony jako firma, przedsiębiorstwo, które musi mieć osiągnięcia sportowe, ale też zachować płynność finansową, zwłaszcza podczas ogromnej inwestycji, jaką niewątpliwie była budowa nowego obiektu i przeprowadzka na Emirates Stadium. Książka nie jest oderwana od rzeczywistości, posiada nieprzykładowe, a konkretne dane liczbowe wzbogacone o porównania do konkurencji.

Wenger musiał zaradzić biznesowi, który wdzierał się na murawę i do szatni piłkarskiej, musiał radzić sobie w czasach, kiedy kurek z pieniędzmi na transfery był zakręcony. Jego zmysł i zamiłowanie do młodości niewątpliwe uratowały mu życie. Wenger, choć miał wpadki, potrafi wyszukać młode utalentowane diamenty, kupić je za grosze, oszlifować i za duże pieniądze sprzedać jako prawdziwe diamenty, które wpierw odwdzięczą mu się piękną grą w barwach Arsenalu. Autorzy opisują rewolucję, jaką rozpoczął w 1996 roku Wenger na każdej płaszczyźnie, nie pozostawiając w spokoju nawet standardów żywieniowych piłkarzy.

"Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub" jest publikacją wspaniałej historii człowieka, który uruchomił ogromną maszynę do zarabiania pieniędzy, nie skupiając się jednak na samych finansach, a przede wszystkim na ludziach. Finn i Whitcher dają nam encyklopedię, poradnik tworzenia wielkiego klubu, wzbogaconego o swoje subiektywne podsumowania i wskazówki.

Tytuł: Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub
Autor: Fynn Alex, Whitcher Kevin
Wydawca: Rebis Dom Wydawniczy
Numer wydania: I
Ilość stron: 392
Tłumaczenie: Drewnowski Maciej
Rok wydania: 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.