Facebook Google+ Twitter

Artaud ponownie w Teatrze Studio

Już 27 maja teatr Studio po raz kolejny zaprasza na niezwykłe spotkanie w ramach projektu PONOWOCZEŚNI/NIENOWOCZEŚNI.

 / Fot. Fot. Mat. Teatru StudioPiątkowe spotkanie zatytułowane: "Precz z arcydziełami: Grzegorzewski w fazie Artauda" poprowadzi Małgorzata Dziewulska (reżyserka i pisarka teatralna). Jej otwartemu wykładowi towarzyszyć będą archiwalne projekcje spektakli Jerzego Grzegorzewskiego: "Wariacje" i "Cztery komedie równoległe".

Antonin Artaud, dramaturg, aktor, reżyser, teoretyk, który uosabiał się z ideą teatru braku i kryzysu. Twórca teatru okrucieństwa uważał, że spektakl ma oddziaływać na widza, wywołując w nim wstrząs, jednocześnie angażując go w widowisko. Artaud stał się inspiracją dla wielu twórców, teoretyków i reżyserów.

„Patrząc na teatr taki, jaki tutaj widzimy, można pomyśleć, że w życiu chodzi tylko o to, by się dowiedzieć, czy będzie się nam dobrze pieprzyć, czy wyruszymy na wojnę, albo też, czy będziemy na tyle tchórzliwi, by zachować pokój [...]. Wszystkie wymienione troski śmierdzą nieprawdopodobnie człowiekiem [...]. Jeśli chodzi o mnie, [...] brzydzą mnie w najwyższym stopniu, jak cały współczesny teatr, który, wyjąwszy trzy czy cztery sztuki, zdaje się śmierdzieć [...] dekadencją” (Jerzy Grzegorzewski, Warjacje, 1977 / Antonin Artaud, Teatr i jego sobowtór, 1938).

Czytaj także:"Artaud. Sobowtór i jego teatr". Passini z premierą w Teatrze Studio

Miejsce spotkania to Bratnia Szatnia w Teatrze Studio im. St. I Witkiewicza w Warszawie. Całość rozpoczyna się o godzinie 19. Wstęp wolny!

Projekt PONOWOCZEŚNI/NIENOWOCZEŚNI to cykl spotkań, na których szeroko omawiana jest tradycja awangardowa we współczesnej sztuce i kulturze.

Źródło: www.pora.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.