Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artaud! Ty szaleńcze...

Witold Kossakowski
Witold Kossakowski
Baner nad wejściem do Teatru Studio
Baner nad wejściem do Teatru Studio
Całkiem subiektywna recenzja przedstawienia "Artaud. Sobowtór i jego teatr" - na motywach pism i żywotów Antonina Artauda, w repertuarze Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Przede wszystkim składam moje wyrazy szacunku i podziwu dla mima Marka Oleksego, występującego gościnnie na deskach Teatru Studio, za jego grę a w szczególności za wysiłek fizyczny włożony w przedstawienie. Naprawdę wielkie brawa!

Chciałbym uprzedzić wszystkich amatorów teatru oczekujących miłej rozrywki od przedstawienia, że owszem frajda jest, ale to bardziej widzowie dostarczają jej Artaudowi - ojcu sztuki performatywnej i ikonie antypsychiatrii - aniżeli sztuka nam. Co chwila nas czymś zaskakuje, szokuje. Jak powiedział reżyser spektaklu – Paweł Passini – jest to obcowanie ze słodką męką. I miał rację. Dla mnie nie zaznajomionego z twórczością Artauda był to skok na głęboką wodę. Mija tydzień od mojej wizyty na spektaklu i im więcej studiuję biografię i twórczość Antonina Artauda, tym więcej rozumiem ze spektaklu. Dlatego przed udaniem się do teatru polecam choć krótkie zapoznanie się ze stronami poświęconymi autorowi (ma nawet własną na Facebooku), aby tę niebanalną propozycję wziętego reżysera młodego pokolenia właściwie ocenić i docenić.

Nie można przecież mieć za złe reżyserowi pewnej hermetyczności dzieła czy głęboko symbolicznych scen, które nie dla wszystkich widzów (tak jak dla mnie) są w pierwszej chwili czytelne i zrozumiałe. W końcu to Teatr Studio a do tego spektakl o Antoninie Artaudzie – legendzie opowiadającą o pasji tworzenia i cierpieniu istnienia! Dlatego wszystkich "sadomasochistów teatralnych" i nie tylko gorąco zapraszam na to widowisko. Naprawdę warto!

Jak zwykle trochę statystyki i krótka notka o sprawcy całego "zamieszania" Pawle Passinim - reżyserze i twórcy muzyki teatralnej.

Premiera: 19 maja 2011 r., Duża Scena, czas trwania 120 minut (bez przerwy)
Dramaturg: Anna Cygankiewicz
Scenografia: Zuzanna Srebrna
Muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini
Wizualizacje: Maria Porzyc
Kostiumy: Anita Bojarska

Aktorzy: Agata Góral, Lena Frankiewicz, Katarzyna Sobiszewska (gościnnie),
Katarzyna Tadeusz, Szymon Czacki, Marek Oleksy (gościnnie), Janusz Stolarski,
Przemysław Wasilkowski, Maciej Wyczański

Reżyseria: Paweł Passini - Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat wielu prestiżowych nagród. Wspólnie z Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea stworzył pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre. Pracował m.in. w Izraelu, Finlandii, Belgii, Niemczech i Rumunii. Laureat Złotej Maski za najlepszy spektakl sezonu 2005/06 za “Ifigenię w Aulidzie”, Nagrody Głównej XXIX Opolskiego Festiwalu Konfrontacje Klasyki za reżyserię “Klątwy” oraz Grand Prix Prapremier za spektakl „Turandot”. Nominowany do Paszportu Polityki w 2008 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto