Facebook Google+ Twitter

Arthur C. Clarke nie żyje

W nocy 18 marca 2008 roku zmarł na Sri Lance jeden z najlepszych europejskich pisarzy science fiction XX wieku, popularyzator idei podboju kosmosu i wielki wizjoner, Arthur Charles Clarke. Miał 90 lat.

Urodził się 16 grudnia 1917 roku w Anglii. Już w wieku 19 lat został członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego (http://www.bis-spaceflight.com/), organizacji propagującej podbój kosmosu. Później dwukrotnie w latach 1946-1947 oraz 1950-1953 przewodniczył temu stowarzyszeniu.

W czasie II wojny światowej Clarke służył w jednostce radarowej, co miało znaczenie dla jego pisarskiej kariery. Po zakończeniu wojny w 1945 roku opublikował artykuł popularnonaukowy prezentujący wizję umieszczenia na orbicie geostacjonarnej satelitów komunikacyjnych.
Kolombo Sri Lanka 16 12 2007 Sir Arthur Charles Clarke prozaik pisarz fantastyczno naukowy propagator kosmonautyki obchodzi 90 urodziny w audytorium Banku Centralnego Sri Lanki w Kolombo. Między innymi na podstawie jego koncepcji powstały stacje orbitalne. / Fot. PAP EPA M A PUSHPA KUMARA
Dzięki równoważeniu się siły odśrodkowej z przyciąganiem ziemskim zapewnione zostaje utrzymanie stałej pozycji, a użycie anten kierunkowych umożliwia komunikację z Ziemią. Clarke chciał, aby w wyniku umieszczenia na orbicie trzech satelitów – rozłożonych niejako na wierzchołkach trójkąta równobocznego – zapewniona została wzajemna łączność dla całej ludzkości. W momencie prezentacji artykułu, chociaż idea Clarka wywołała poważne dyskusje naukowe, ostatecznie jednak potraktowano jako nierealną wizję z gatunku fantastyki.

W tym samym czasie Arthur C. Clarke zaczął publikować felietony oraz opowiadania science fiction. Debiutował nowelą „Wyprawa ratunkowa” (Rescue Party). Popularność przyniosły mu wydane w latach 50. książki: „Piaski Marsa” (The Sands of Mars), Interpalnetary flight, Against the Fall of Night, „Koniec dzieciństwa” (Childhood’s End).

Światowy rozgłos Clarka był efektem współpracy z nowatorskim reżyserem Stanleyem Kubrickiem. Wspólnie stworzyli film „2001: Odyseja Kosmiczna” (2001: A Space Odyssey); równocześnie Clarke wydał książkę pod tym samym tytułem. Obraz osiągnął sukces komercyjny i artystyczny, stając się wyznacznikiem zupełnie oryginalnego podejścia do tematyki wypraw kosmicznych.

Arthur C. Clark był również podróżnikiem i płetwonurkiem. Kiedy w 1954 roku odwiedził Cejlon (Sri Lankę) tak bardzo spodobała mu egzotyczny kraj, że dwa lata później przeniósł się na stałe do jego stolicy Kolombo.

W latach 70. zapadł na chorobę Heinego-Medina (od wirusa wywołującego ją, nazywana również chorobą polio). Chociaż ówcześnie była bardzo groźna, pisarzowi udało się wyleczyć. Niestety, nieco później ujawnił się zespół post-polio, wywołujący osłabienie mięśni, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu oraz ustawiczne bóle. Ponownie, mimo złych rokowań lekarzy, Clarke przemógł chorobę, lecz nie całkowicie – zaczął poruszać się na wózku.

Pogarszający się stan zdrowia nie przeszkodziły jednak w pracy pisarskiej i popularyzatorskiej. Clarke tworzył kolejne powieści i opowiadania, współpracował z telewizją, a także radiem. Był uznawany za jeden z najważniejszych autorytetów w dziedzinie futurologii. Za swoją działalność i osiągnięcia, otrzymał Order Imperium Brytyjskiego (The Most Excellent Order of the British Empire), a także tytuł szlachecki (Knight Bachellor).

Dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku choroba zmusiła Clarka do ograniczenia aktywności publicznej. Prawdopodobnie to właśnie syndrom post-polio było przyczyną śmierci utalentowanego, obdarzonego niesamowitą wyobraźnią pisarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.