Facebook Google+ Twitter

Artur Tabor - „Nie pozwólmy temu światu zginąć”

Czasami bywa tak, że jak człowiek o czymś usłyszy lub coś gdzieś zobaczy, to od razu zapragnie tam także być. W takim właśnie stanie jestem obecnie ja. Zapewne nie zobaczę już wielu z tych obrazów, które widział i sfotografował autor, ale wrażenie jakie wywarły na mnie obejrzane zdjęcia spowodowały, że i tak tam pojadę.

Pierwsza strona okładki / Fot. Leszek LubickiCałkiem niedawno, w jednym z konkursów fotograficznych otrzymałem w nagrodę książkę. A dokładniej - album fotograficzny. Tym albumem jest „Bug. Pejzaż nostalgiczny” autorstwa Artura Tabora.

Autor od wielu lat uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody, ale również i filmowców specjalizujących się w tej, jakże pięknej, dziedzinie. W tym jednak przypadku książka to nie tylko dzika przyroda, ssaki, ptaki itp. To raczej obraz życia jednego regionu, pokazany w taki sposób, że kojarzy on nam się z tęsknotą, zadumą, spokojem oraz wspomnieniem.

Wszystkie prezentowane w albumie zdjęcia (210 szt.), to fotografie czarno białe, które autor wykonał od początku lat 80-tych, aż po czasy nam współczesne. Oprócz nadbużańskich krajobrazów, pokazał ludzi; ludzi, których obecnie jest tam coraz mniej, coraz mniej jest również „koni, krów, drewnianych łódek, chat krytych strzechą”. Artur Tabor przyznaje, iż teraz żałuje, że tak późno dostrzegł to, co obecnie znika z tamtejszego pejzażu. Wcześniej natomiast uganiał się z aparatem w ręku tylko w celu fotografowania dzikiej przyrody.Ostatnia strona okładki / Fot. Leszek Lubicki

Niemniej, oglądając te fotografie, nasuwa się myśl, że lepiej późno niż wcale, gdyż w dobie rozwoju cywilizacyjnego on, jak sam mówi „pokazał zacofanie”. Oprócz fotografii, w albumie tym znajdziemy autorskie opisy dotyczące życia codziennego ludzi nad Bugiem, architektury nadbużańskiej, czy świata przyrody doliny Bugu, jakże swoistego i innego, niż pozostałe regiony naszego kraju.

Miłośnikom fotografii, a przede wszystkim osobom ceniącym sobie to, co było, a co już pomału znika z naszego krajobrazu, serdecznie książkę tę polecam.

Książkę wydało wydawnictwo Gondwana

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Właśnie w radio lublin jest audycja o Arturze Taborze..Radio Lublin: 20.07.2011 REPORTAŻ CAFE Reportaż Moniki Hemperek „Pięć minut po wschodzie słońca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leszku, gratuluję nagrody w takim razie. Sama miałam przyjemność oglądać ten album i zdjęcia są po prostu przepiękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie widzę problemu :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli nie uda mi się książki zdobyć, to chętnie pożyczę. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.