Facebook Google+ Twitter

Artyści i gwazdy mediów skopiują obraz Matejki na żywo

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-07 09:25

300 osób odważy się już w niedzielę kopiować obraz Jana Matejki. Aktorzy, historycy, piosenkarze wezmą się za malowanie "Zawieszenia dzwonu Zygmunta". Będą wśród nich artyści i gwiazdy mediów, m.in. G. Turnau, R. Makłowicz i G. Bukowska.

Na to wyjątkowe przedsięwzięcie zaprasza krakowian i turystów Discovery Historia - polski kanał historyczny w Polsce, stworzony przez Discovery Chanel oraz TVN. - Impreza ma popularyzować wielkie wydarzenia historyczne w Polsce oraz sam Kraków - wyjaśniła podczas wczorajszej konferencji prasowej Barbara Bilińska, dyrektor Discovery Historia. - Nagrany podczas malowania film zostanie bowiem wyemitowany w wielu krajach - dodała.
Kopia wielkiego obrazu Matejki będzie się składać ze 140 części. Po ich wykonaniu poszczególne fragmenty, na znak prowadzącego, zostaną złączone razem i uniesione do góry. Fotografia skopiowanego dzieła zostanie wykonana z wieży ratuszowej.

Poszczególne obrazki z podpisami VIP-ów zostaną wystawione na licytację, a dochód zasili Fundację TVN "Nie jesteś sam". Jak zapewnili organizatorzy w malowaniu mogą pomóc także mieszkańcy Krakowa. Zostanie dla nich przygotowanych ok. 20 sztalug.

Wielkie malowanie poprzedzi przemarsz wojsk pruskich i austriackich. Przy wtórze wystrzałów armatnich, żołnierze stoczą na Rynku bitwę o honor krakowskich kwiaciarek. Przygotowano też występy musztry paradnej wojskowej orkiestry, koncert muzyki dawnej oraz konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci.
(AGA)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.