Facebook Google+ Twitter

Artyści: Jeden procent budżetu trzeba przeznaczyć na kulturę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-24 20:58

Ludzie kultury i twórcy zebrani w Krakowie na Kongresie Kultury Polskiej chcieliby, aby państwo przeznaczało jeden procent budżetu na działalność kulturalną. List w tej sprawie podpisało wielu uczestników spotkania. Zostanie on przekazany szefowi rady programowej Kongresu.

Obecnie państwo przeznacza 0,6 procent PKB na kulturę. Reżyser Krzysztof Krauze wyjaśnia, że postulat twórców, zwiększenia roli mecenatu państwa to ich odpowiedź na pomysły ekonomistów - Jerzego Hausnera i Leszka Balcerowicza - przedstawione wczoraj na Kongresie. Krzysztof Krauze podkreśla, że autorami reformy, dotyczącej finansowania kultury powinni być twórcy, którzy stworzyliby ją przy pomocy ekonomistów, a nie odwrotnie. W opinii reżysera ekonomiści nie rozumieją na czym polega sens kultury, oraz ochrony talentów. Ekonomiści postulowali między innymi zwiększenie roli rynków w finansowaniu kultury.

Jedna z sygnatariuszek listu, historyk sztuki Anda Rottenberg dodaje, że pieniądze na kulturę powinni dzielić ludzie kultury, a nie politycy. "Walczyłam przed rokiem 89 z cenzurą i chciałabym, żeby tej cenzury nie było" - wyjaśnia historyk sztuki.

W Kongresie Kultury Polskiej uczestniczy kilkuset twórców i działaczy kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.