Facebook Google+ Twitter

Artyści nie chcą świetlówek nakazanych przez Unię

Już od paru tygodni żarówki starego typu to towar deficytowy. Wszystkie dostawy znikały z półek błyskawicznie. Powodem tego zamieszania jest unijna dyrektywa mówiąca o wycofaniu zwykłych żarówek z europejskich rynków. Żarówek, które cenią m.in. malarze.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Incandescent_light_bulb_on_db.jpg Jako pierwsze wycofane zostaną żarówki stuwatowe. Do roku 2012 w ich ślad „pójdą” również te o słabszej mocy powyżej 25 W. Wszystko po to, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zmniejszyć ma się również zużycie energii. Tradycyjna żarówka wykorzystuje jej tylko 5 proc. na emisję światła, reszta ucieka w postaci wydzielonego ciepła. Nowoczesne świetlówki są w tej kwestii dużo wydajniejsze, a czas ich działania szacuje się na ok. 6000 do 15000 godzin.

Są jednak tacy, którym zmiana ta nie odpowiada. Powody do narzekań mają ci, którzy wykorzystywali wytwarzane przez żarówkę ciepło - właściciele jaszczurek czy żółwi używali ich do ogrzewania terrariów, szczególnie do tworzenia w nich tzw. wysp ciepła (lokalnego miejsca o podwyższonej temperaturze). Jak mówi Alicja, administratorka strony www.terrarystyka.pl: - Żadna świetlówka nie zastąpi żarówki gdyż w świetlówkach eliminuje się to co wykorzystujemy - emisję ciepła. Jeśli ze sklepów wycofane zostaną zwykłe żarówki pozostanie nam jedynie sprzęt specjalistyczny, wielokrotnie droższy. Są to żarówki lustrzane, promienniki podczerwieni, kable grzejne i maty grzejne.

Prosty sposób na obejście przepisu dotyczącego stuwatówek. :)

Równie niezadowoloną grupą wydają się być artyści. Praca przy świetle świetlówki spędza im sen z powiek. Żarówka dająca ciepłe, przyjemne dla oka światło była pewną alternatywą dla światła dziennego. Energooszczędna żarówka jak mówią artyści wytwarza światło przywodzące na myśl kostnicę, a przy takim ciężko jest pracować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Niech Unia sobie w d,,,e wsadzi te lampki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Kasiu Ma Pani całkowitą rację z tym tematem...! produkcja nowych świetlówek to wchodzenie z jednej skrajności w drugą... jedne produkowały duże ilości CO2 a drugie to bomba rtęciowa! i teraz pomyślmy które są lepsze?! co jest ważniejsze małe rachunki czy nasze zdrowie... przecież wszystko sie wyrówna jak za parę lat będziemy musieli wydać olbżymie sumy na leki:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka tam oszczędność dosyć że więcej będziemy płacić za ten wynalazek to aby mieć porównywalnie jasno w domu trzeba zwiększyć ilość tychże żarówek i kto tu na czym i na kim oszczędza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a tak na powaznie, to żarówki energooszczędne to nie to samo co świetlówki.Obecnie mozna dostać juz takie, które daja światło takie samo jak tradycyjna żarówka.Oczywiście, taka żarówka jest droższa od tych "świetlówkowych", które są relatywnie tanie, lecz koszmarne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z par 25 punkt 3 dyrektywy unijnej, artyści, którym nie będa się podobały nowe żarówki, stracą prawo do nazywania siebie artystami. Porzadek musi być !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacyjne spostrzeżenie. Informacja o wycofaniu żarówek wydaje się nudna jak nie wiem co. A tu, proszę - niespodzianka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś mnie ta informacja ominęła. Chyba trzeba wybrać się po zapas. o ile nie jest za późno...
"(...)samych świetlówek nie trzeba wymieniać, jak starych żarówek co kilka miesięcy. Ich żywotność sięga kilku - kilkunastu lat."
Zabawne. Moje doświadczenia są odwrotne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzrośnie, bo ciekawe gdzie je wyrzucać. Z każdą żarówką jeździć do innego miasta, gdy ktoś mieszka w małej miejscowości? Nawet w Warszawie ciężko znaleźć miejsca, gdzie można wyrzucić zużyte baterie :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawierają rtęć - juz sam ten fakt powinien przerazac. O ile na jeden dom przypadal jeden rtęciowy termometr to wyposazenie calego domu + zapas takich zarowek to naprawde bedzie bomba rtęciowa. Wazna jest rowniez kwestia utylizacji .Wydaje mi sie ,ze skazenie srodowiska rtęcią bardzo wzrosnie w nastepnych latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój mąż wykonuje precyzyjne prace artystyczne, zakupił już karton żarówek 100, bo nie wyobraża sobie pracy przy świetlówkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.