Facebook Google+ Twitter

Artyści w akcie desperacji. "Requiem" przed ministerstwem [WIDEO]

Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wystąpili na ulicy przed resortem kultury, apelując do ministra Zdrojewskiego o ratunek dla swojej sceny. W demonstracji wzięły udział setki fanów słynnego teatru.

Plakat informacyjny. / Fot. materiały prasoweWarszawska Opera Kameralna (WOK) jest samorządową instytucją / Fot. w24 kultury, finansowaną z kasy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Niestety, w marcu Sejmik obciął przyznaną pod koniec 2011 r. dotację i z prawie 20 mln zł pozostało niecałe 15 mln.

Od tej decyzji nie ma odwołania mimo obywatelskiego sprzeciwu (pod petycją do Marszałka Struzika znalazło się 5 tys. podpisów). W akcie desperackiego protestu dyrektor naczelny i artystyczny oraz założyciel WOK Stefan Sutkowski, wybitnie zasłużony dla polskiej kultury, podał się więc do dymisji.

Jedyną szansą na uratowanie WOK jest przejęcie instytucji przez Ministerstwo, jako już nie samorządową, ale narodową instytucję kultury.

Petycję w tej sprawie, podpisaną przez 20 tys. osób przekazał Zenonowi Butkiewiczowi, dyrektorowi Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, Tadeusz Deszkiewicz, otwierając koncert na Krakowskim Przedmieściu.

Muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej otoczeni przez słuchający tłum. / Fot. Jan Piotr ZiółkowskiArtyści zagrali na ulicy "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Trudno o dzieło, które byłoby w tej sytuacji bardziej poruszające i wymowne. - Nie ma społecznej zgody na likwidację Warszawskiej Opery Kameralnej - powiedział Deszkiewicz. Zgromadzony tłum odpowiedział owacją.

O społecznym poparciu protestu świadczy też frekwencja na Nocy Mozarta 26 maja - specjalnej serii występów z operowymi highlights, do posłuchania za darmo od 17 do 2.30. To także był dar artystów WOK dla warszawiaków, a jednocześnie próba zwrócenia uwagi na dramatyczną sytuację teatru, który od 1961 utrzymuje najwyższy poziom wykonawstwa, a jego wychowanków można słuchać na najsławniejszych światowych scenach muzycznych.Requiem na Krakowskim Przedmieściu - cz.2
Requiem na Krakowskim Przedmieściu - cz.3
Requiem na Krakowskim Przedmieściu - cz.4

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jawny narodowy skandal. Szkoda słów... bo do kogo, chyba do Pana Boga !

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 30.05.2012 21:51

Panie i panowie artyści, poproście swoich kolegów celebrytów którzy tak bardzo popierają PO niech się za wami wstawią.Tusk tyle im zawdzięcza że im nie odmówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.