Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23430 miejsce

Artyści Wrocławia artystom Lwowa. Wielkanocna Aukcja Sztuki

Każdy sposób jest dobry, kiedy celem jest pomoc będącym w potrzebie. Każde miejsce jest dobre, żeby poznać kawałek naszej historii. Wielu wrocławian ma lwowskie korzenie, a wiedzę o mieście przybliża Fundacja Kresowa "Semper Fidelis".

Na czerwonej i błękitnej wstędze, otaczającej herb Lwowa z okresu II Rzeczpospolitej (1918 - 1945) widnieje łacińskie motto: "Semper fidelis" - zawsze wierni.


Zasoby Wikipedia Commons Autor: Poznaniak http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Poznaniak / Fot. User:Poznaniak Dewiza została nadana miastu przez papieża Aleksandra VII już w roku 1658. Miasto wielu religii, kultur i wielu narodów, założone w 1250 r. przez króla Daniela I Halickiego, miało wielu władców.

W różnych okresach swojej burzliwej historii, było częścią, m.in. Królestwa Polskiego, Królestwa Węgier, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Austrii i II Rzeczpospolitej. Po zakończeniu II Wojny Światowej Polska ostatecznie utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego - decyzją "wielkiej trójki", czyli przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Roosevelta.

W roku 1944 we Lwowie żyło ponad 100 tys. Polaków.


Organizatorzy aukcji: Małgorzata Orzeł i Jerzy Tandecki / Fot. Janina BieleńkoPrzymusowe wysiedlenia dotknęły większości z nich. Celowo zostali rozproszeni po różnych miastach Polski. Część z nich trafiła do Wrocławia. Podobno repatrianci ze Lwowa stanowili "tylko" ok. 10 proc. mieszkańców, nie mniej to właśnie lwowiacy nadawali ton, zdominowali życie kulturalne i naukowe miasta. Ich dobre wykształcenie (byli to m.in. wykładowcy i absolwenci lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza) umożliwiło szybkie otwarcie wrocławskich uczelni - uniwersytetu i politechniki.

Do Wrocławia trafił pomnik Hrabiego Aleksandra Fredry i Panorama Racławicka.

Obrazy Ludmiły Rubaszewskiej / Fot. Janina BieleńkoTu wznowił działalność wydawniczą Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który zabiegał o odzyskanie pozostawionych za wschodnią granicą dzieł polskiej literatury. Za wschodnią granicą pozostała także grupa Polaków...

Aktualnie szacuje się ich liczbę na ok. 30 tys. - w samym Lwowie, obecnej stolicy Ukrainy i ok. 136 tys. w całej Ukrainie.
Dzięki Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - polskiej pozarządowej organizacji społeczno-kulturalnej z siedzibą we Wrocławiu, pokolenie urodzone po wojnie poznaje historię swoich rodziców i dziadków, repatriantów ze Lwowa.Jerzy Tandecki to dobry i pracowity duch przedsięwzięć organizowanych przez Fundację / Fot. Janina Bieleńko Szczególnie silna więź łączy kręgi artystów z Wrocławia i Lwowa. Spotykają się na wspólnych, międzynarodowych plenerach, organizują zbiorowe wystawy, współpracują przy wydawnictwach i promocjach młodych artystów. W tego typu działaniach specjalizuje się Fundacja Kresowa "SEMPER FIDELIS", która w szczególności ma na uwadze ochronę miejsc pamięci i niesienie pomocy dla Polaków pozostałych na Wschodzie.

W okresie przedświątecznym tradycją Fundacji jest urządzanie aukcji prac podarowanych przez wrocławskich artystów.

Kamieniczki na wrocławskim rynku. W środku Dwór Polski, miejsce przyjazne artystom / Fot. Janina BieleńkoDochód ze sprzedaży ceramiki, grafik, obrazów przeznaczony jest na finansowe wsparcie lwowskich artystów. Taki cel miała Wielkanocna Aukcja Sztuki zorganizowana w pierwszą niedzielę wiosny we Wrocławiu. Obserwując zaangażowanie organizatorów, pani Małgorzaty Orzeł i pana Jerzego Tandeckiego, w sprawną realizację imprezy, opuszczałam gościnne progi Dworu Polskiego z przeświadczeniem, że łacińska dewiza "semper fidelis", to nie tylko motto...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Pięknie... zawsze jestem pod wrażeniem inicjatyw wrocławskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna inicjatywa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2013 18:43

Świetna sprawa, dobrze , że ujrzała światło dzienne ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Janino, z przyjemnością! :-) Jest to bardzo prawdopodobne! :-) Pięknych świąt życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia i ciekawa relacja. Inicjatywa godna naśladowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Lidio, przy następnej okazji proszę dać znać. Będzie sympatyczna szansa poznania Pani i może spotkania z wrocławskimi DO. Tymczasem Pogodnych Świąt życzę i oby jak najrychlej do ciepłej wiosny. Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Janino, dziękujemy za materiał! Akurat miałam okazję być wtedy we Wrocławiu :-) Do Dworu Polskiego co prawda nie wstąpiłam, ale może następnym razem :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.