Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści Wrocławia artystom Lwowa. Wielkanocna Aukcja Sztuki

YanBi
YanBi
Zasoby Wikipedia Commons Autor: Poznaniak http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Poznaniak
Zasoby Wikipedia Commons Autor: Poznaniak http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Poznaniak User:Poznaniak
Każdy sposób jest dobry, kiedy celem jest pomoc będącym w potrzebie. Każde miejsce jest dobre, żeby poznać kawałek naszej historii. Wielu wrocławian ma lwowskie korzenie, a wiedzę o mieście przybliża Fundacja Kresowa "Semper Fidelis".

Na czerwonej i błękitnej wstędze, otaczającej herb Lwowa z okresu II Rzeczpospolitej (1918 - 1945) widnieje łacińskie motto: "Semper fidelis" - zawsze wierni.

Dewiza została nadana miastu przez papieża Aleksandra VII już w roku 1658. Miasto wielu religii, kultur i wielu narodów, założone w 1250 r. przez króla Daniela I Halickiego, miało wielu władców.

W różnych okresach swojej burzliwej historii, było częścią, m.in. Królestwa Polskiego, Królestwa Węgier, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Austrii i II Rzeczpospolitej. Po zakończeniu II Wojny Światowej Polska ostatecznie utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego - decyzją "wielkiej trójki", czyli przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Roosevelta.

W roku 1944 we Lwowie żyło ponad 100 tys. Polaków.

Przymusowe wysiedlenia dotknęły większości z nich. Celowo zostali rozproszeni po różnych miastach Polski. Część z nich trafiła do Wrocławia. Podobno repatrianci ze Lwowa stanowili "tylko" ok. 10 proc. mieszkańców, nie mniej to właśnie lwowiacy nadawali ton, zdominowali życie kulturalne i naukowe miasta. Ich dobre wykształcenie (byli to m.in. wykładowcy i absolwenci lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza) umożliwiło szybkie otwarcie wrocławskich uczelni - uniwersytetu i politechniki.

Do Wrocławia trafił pomnik Hrabiego Aleksandra Fredry i Panorama Racławicka.

Tu wznowił działalność wydawniczą Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który zabiegał o odzyskanie pozostawionych za wschodnią granicą dzieł polskiej literatury. Za wschodnią granicą pozostała także grupa Polaków...

Aktualnie szacuje się ich liczbę na ok. 30 tys. - w samym Lwowie, obecnej stolicy Ukrainy i ok. 136 tys. w całej Ukrainie.
Dzięki Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - polskiej pozarządowej organizacji społeczno-kulturalnej z siedzibą we Wrocławiu, pokolenie urodzone po wojnie poznaje historię swoich rodziców i dziadków, repatriantów ze Lwowa. Szczególnie silna więź łączy kręgi artystów z Wrocławia i Lwowa. Spotykają się na wspólnych, międzynarodowych plenerach, organizują zbiorowe wystawy, współpracują przy wydawnictwach i promocjach młodych artystów. W tego typu działaniach specjalizuje się Fundacja Kresowa "SEMPER FIDELIS", która w szczególności ma na uwadze ochronę miejsc pamięci i niesienie pomocy dla Polaków pozostałych na Wschodzie.

W okresie przedświątecznym tradycją Fundacji jest urządzanie aukcji prac podarowanych przez wrocławskich artystów.

Dochód ze sprzedaży ceramiki, grafik, obrazów przeznaczony jest na finansowe wsparcie lwowskich artystów. Taki cel miała Wielkanocna Aukcja Sztuki zorganizowana w pierwszą niedzielę wiosny we Wrocławiu. Obserwując zaangażowanie organizatorów, pani Małgorzaty Orzeł i pana Jerzego Tandeckiego, w sprawną realizację imprezy, opuszczałam gościnne progi Dworu Polskiego z przeświadczeniem, że łacińska dewiza "semper fidelis", to nie tylko motto...

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto