Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26050 miejsce

Artyści zapraszają na festiwal "Warszawa Singera"

Koncert Kayah, taniec z Michałem Pirógiem czy izraelska kuchnia w wykonaniu Jana Kuronia - to jedne z najciekawszych wydarzeń nadchodzącego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Początek już w sobotę!

Goście konferencji. / Fot. Kamila KruczyńskaGoście konferencji opowiadali o tym, czego można się spodziewać na festiwalu i dlaczego warto przyjść choćby na kilka jego wydarzeń. Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom i pomysłodawczyni "Warszawy Singera", podkreśliła, że jidysz jest językiem zmarłych, ale nie zmarłym - festiwal to okazja, by na ulicach stolicy przekonać się o jego ciagłym istnieniu.

Kayah. / Fot. Kamila KruczyńskaKayah zaprasza na swój sobotni koncert na pl. Grzybowskim, dzięki któremu chce pokazać, jak wielki wpływ na kulturę świata mieli Żydzi. Usłyszymy wiele piosenek w różnych językach (nie tylko hebrajskim, ale nawet po holendersku). Nastrój muzyki będzie się zmieniał wraz z kolejnymi etapami tej artystycznej podróży - doświadczymy i radości, i wzruszeń.

"Żydowski salon literacki" poprowadzi Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta i prozaik. Spotka się on m.in. z Anitą Janowską. Ta pisarka w szczególny sposób doświadcza zagadek ludzkiej tożsamości - jest córką Żydówki i Niemca. Jej twórczość doceniła nawet Wisława Szymborska.

Konferencja prasowa. / Fot. Kamila KruczyńskaWielbiciele teatru z niecierpliwością oczekują polskiej premiery sztuki Pawła Passiniego "Kukła. Księga Blasku". Spektakl obfituje w metaforyczne odwołania do kultury - zobaczymy tam np. fragmenty II części "Dziadów" w rzeczywistości obozowej. Reżyser podkreślił, że kabała jest potrzebna, by zrozumieć świat oraz szukać sensu cierpień ludzkości.

Reżyser teatralny, Paweł Paszta, opowiedział o wystawianym na festiwalu kabarecie literackim "Koszałki-opałki". To kilkuosobowe skecze przeplatane piosenkami znanymi warszawiakom z dawnych lat. Inspirację tej sztuki stanowiły felietony autorstwa młodego Janusza Korczaka. - "Koszałki-opałki" oddają ducha starej Warszawy w jej humorze - podsumował Paszta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tylko życzyć Pani Gołdzie Tencer wszelkiej pomyślności. Mile wspominam Pani benefis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.