Facebook Google+ Twitter

Artysta, który zamiast pędzlem, maluje palcami

Bywają tacy artyści malarze, którzy tworzą obrazy ustami lub nogami. Ja odkryłem artystę, malującego ekspresjonistyczne obrazy bez użycia pędzla – palcami rąk.

Christopher Lehmpfuhl przy pracy / Fot. Folder/Collage - Rajmund CzokWidoczny na zdjęciu Christopher Lehmpfuhl (40 l.) zajął miejsce nad dachu słynnego „China Club” w Berlinie, ustawił tam sztalugę i namalował Potsdamer Platz. Zamiast atelier preferuje plener i nie posługuje się pędzlem, woli palce ręki.

Na lewą dłoń wyciska z tuby farbę, palcami prawej rozprowadza po płótnie. Po trzech godzinach obraz jest gotowy. A że farbę olejną nakłada wyjątkowo grubą warstwą, nawet kilkucentymetrową, gotowe obrazy schną kilka miesięcy, czasem lat.

Dlaczego pracuje zawsze w plenerze, a nie atelier? Artysta uwielbia bezpośredni kontakt z motywem, naturalne światło, temperaturę i dźwięki otoczenia. Gotowy obraz – jego zdaniem - posiada wtedy nie tylko „plein air” (powiew powietrza), przede wszystkim tchnie z niego naturalność.

Christopher Lehmpfuhl po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych malował pędzlem. Tę metodę zarzucił jednak w 2005 roku. Twierdzi, że malowanie palcami pozwala mu lepiej wyczuwać warstwę płótna i konsystencję farby, która w zimie jest jak lód, w lecie parzy palce.

Zainteresowanych twórczością tego znakomitego artysty, uchodzącego w Niemczech za wybitnego impresjonistę młodego pokolenia, polecam obejrzenie ciekawej galerii jego dzieł na stronie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piotrze, masz stuprocentową rację.
Także pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież metody w sztuce nie odgrywają pierwszoplanowej roli, liczy się końcowy efekt. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa metoda malowanie, dziękuję za informację, poszukam wskazanej strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.