Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10557 miejsce

Artysta, który zamiast pędzlem, maluje palcami

Bywają tacy artyści malarze, którzy tworzą obrazy ustami lub nogami. Ja odkryłem artystę, malującego ekspresjonistyczne obrazy bez użycia pędzla – palcami rąk.

Christopher Lehmpfuhl przy pracy / Fot. Folder/Collage - Rajmund CzokWidoczny na zdjęciu Christopher Lehmpfuhl (40 l.) zajął miejsce nad dachu słynnego „China Club” w Berlinie, ustawił tam sztalugę i namalował Potsdamer Platz. Zamiast atelier preferuje plener i nie posługuje się pędzlem, woli palce ręki.

Na lewą dłoń wyciska z tuby farbę, palcami prawej rozprowadza po płótnie. Po trzech godzinach obraz jest gotowy. A że farbę olejną nakłada wyjątkowo grubą warstwą, nawet kilkucentymetrową, gotowe obrazy schną kilka miesięcy, czasem lat.

Dlaczego pracuje zawsze w plenerze, a nie atelier? Artysta uwielbia bezpośredni kontakt z motywem, naturalne światło, temperaturę i dźwięki otoczenia. Gotowy obraz – jego zdaniem - posiada wtedy nie tylko „plein air” (powiew powietrza), przede wszystkim tchnie z niego naturalność.

Christopher Lehmpfuhl po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych malował pędzlem. Tę metodę zarzucił jednak w 2005 roku. Twierdzi, że malowanie palcami pozwala mu lepiej wyczuwać warstwę płótna i konsystencję farby, która w zimie jest jak lód, w lecie parzy palce.

Zainteresowanych twórczością tego znakomitego artysty, uchodzącego w Niemczech za wybitnego impresjonistę młodego pokolenia, polecam obejrzenie ciekawej galerii jego dzieł na stronie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piotrze, masz stuprocentową rację.
Także pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież metody w sztuce nie odgrywają pierwszoplanowej roli, liczy się końcowy efekt. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa metoda malowanie, dziękuję za informację, poszukam wskazanej strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.