Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9836 miejsce

Artysta - zakochany w drewnie

Kolejny już w tym roku gość Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych W Legionowie – artysta Janusz Dłużniewski zaznajamiał w ostatnich dniach listopada 2013 grupę uczniów tej placówki z tajnikami rzeźbienia w drewnie.

Rzeźba "Głód" autorstwa Janusza Dłużniewskiego / Fot. Jerzy Jastrzębski Janusz Dłużniewski jest samoukiem. Swoją kolekcję (ostatnio prezentowaną w galerii Ratusz w Legionowie) tworzy od 2000 roku. Głównym tematem jego twórczości jest cierpiący człowiek. Stąd też dominują pracę o znamiennych tytułach :Głód, Opętanie, Głodny Etiopczyk, Pasja, Anioł, ale też są i inne rzeźby:Turysta, Tancerze, Dziadek Roman, Śpiący niedźwiadek, Papież Polak.

Uczestnicy Klubu Młodego Rzeźbiarza zapoznali się nie tylko z dorobkiem rzeźbiarskim gościa, ale i z jego poezją.Janusz Dłużniewski prezentuje swoje dokonania przed uczestnikami Klubu Młodego Rzeźbiarza w Powiatowym Zespole Szkól i Placówek Specjalnych. / Fot. Jerzy Jastrzębski

-Gdy odpoczywam nad wodą albo w lesie przychodzą do mnie te rymy i opisuje to co jest albo rodzi się we mnie -dzieli się z zebranymi artysta - opisuję ten świat, martwię się co zostawimy swoim wnukom, jak im wytłumaczymy ogrom zniszczenia, którego dokonaliśmy w naturze. Martwi mnie również kondycja psychiczna człowieka i staczanie się ku przepaści. Martwię się o cierpiących, głodujących, o tych którym brak wody pitnej i dziwię się naszej rozrzutności- dodaje Janusz Dłużniewski.

Nowoczesne elektronarzędzia wspierają pracę twórczą rzeźbiarzy. / Fot. Jerzy JastrzębskiRzeźbiarz przedstawił uczniom placówki swój warsztat pracy i narzędzia którymi posługuje się przy tworzeniu rzeźb. Artysta podchodzi do swej pracy inaczej niż tradycyjni rzeźbiarze. Używa nowoczesnych elektronarzędzi do obróbki drewna. Ułatwia sobie pracę i ją znacznie przyspiesza. Wymarzony kształt uzyskuje przy pomocy piły łańcuchowej, narzędzi wielofunkcyjnych korzysta ze wszystkich rodzajów wiertarek, szlifierek. Oczywiście w zestawie jego narzędzi są tradycyjne dłuta i służą one do obróbki tych partii rzeźby , których nie można obrobić za pomocą nowoczesnych narzędzi.
-rzeźba powstaje we mnie i jest tam dopóty nie nadam jej życia w świecie realnym. Bez rzeźbienia nie wyobrażam sobie życia. -dzieli się myślami Janusz Dłużniewski- W rzeźbieniu jestem zakochany. I ta miłość trwa. Przez długie lata marzyłem o Tradycyjne dłuta są bardzo potrzebne.Bez nich i dzisiaj nie ma rzeźbienia. / Fot. Jerzy Jastrzębskitym i teraz mogę realizować swoje gorące pasje-dodaje.

Uczniowie ocenili warsztaty jako fascynujące ze względu na osobowość twórcy, umiejętności które zaprezentował i głębokie przemyślenia którymi się dzielił z uczestnikami warsztatów. Uczniowie serdecznie podziękowali gościowi i zaprosili na koncert kolęd i kiermasz, który placówka przygotowuje wspólnie z fundacją "Promień Słońca".

"Turysta" praca Janusza Dłuzniewskiego / Fot. Jerzy Jastrzębski "Taniec" praca w drewnie Janusza Dłużniewskiego. / Fot. Jerzy Jastrzębski "Głodny Etiopczyk" rzeźba wystawiona w galerii Ratusz w Legionowie. / Fot. Jerzy Jastrzębski
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.