Facebook Google+ Twitter

Artystka czy kurtyzana?

Gejsza to, obok „kwitnącej wiśni”, najbardziej znany symbol Japonii. Przez niektórych określana mianem ekskluzywnej prostytutki, tak naprawdę jest...

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Maiko_Gion_Corner_dsc00824.jpg; licencja GNUMało kto wie, że pierwotnie termin „gejsza” odnosił się do mężczyzn, którzy tak jak współczesne gejsze zajmowali się tańcem, konwersacją i innymi dziedzinami sztuki. Działo się tak ze względu na to, że kobiety były objęte ścisłymi restrykcjami, które nie pozwalały im uczestniczyć w życiu towarzyskim.

Dopiero w 1700 roku gejsze - kobiety pojawiły się w luksusowych japońskich dzielnicach. Już wtedy podzieliły się niejako na dwie grupy. Gejsze - artystki, które uczyły się m.in. kitsuke, czyli sztuki zakładania kimona w 20 minut i gejsze - prostytutki. Te drugie sprzedawały swoje ciała w celu szybkiego zarobku.

Aby zostać gejszą wstępuje się do specjalnych domów – szkół, gdzie pod okiem okasan, prowadzącej i zwykle najstarszej gejszy, odbywa się szkolenie. Przyuczenie do zawodu składa się z trzech etapów.

Na najniższym szczeblu drogi do zostania gejszą dziewczyna określana jest jako shikomi. Dopiero po zdaniu egzaminu z umiejętności tańca, kandydatka na gejszę zdobywa tytuł minarai. W następnej kolejności staje się maiko bądź geiko. Pojęcia są stosowane wymiennie w różnych dzielnicach gejsz (hanamachi). Jeśli dziewczyna nie nadawała się na gejszę wysyłano ją do domu publicznego. (Ten podział obowiązuje do dziś)

W czasach drugiej wojny światowej gejsze często pełniły funkcję kurtyzan. Jednak to nie one o tym decydowały. Najczęściej były sprzedawane przez rodziców do okasan, która później zmuszała je do odbywania stosunków seksualnych z klientami. Takich praktyk zakazano w 1948 roku.

Każda gejsza ma swojego protektora, z którym oczywiście może mieć kontakt fizyczny. Taka relacja nie jest jednorazowa. Trwa przez długi czas i może się zakończyć nawet ślubem.

Młoda maiko często była idealną kandydatką na żonę. Umiała nalewać sake, parzyć herbatę w specjalny sposób, a także rozmawiać o polityce. Wszechstronnie wykształcona i piękna, już jako małżonka zajmowała się domem. Wynika to ze specyfiki życia w kraju „kwitnącej wiśni”. Japonki najlepiej sprawdzają się jako panie domu, albo damy do towarzystwa.

Profesja gejszy nie należy do najłatwiejszych. Zostać gejszą to marzenie nie tylko wielu japońskich dziewczyn, ale i turystek. Kobiety z całego świata przyjeżdżają do Japonii i za opłatą stu dolarów wcielają się w gejsze choćby na jeden dzień. Wystarczy kimono i kilka zabiegów takich jak: pobielenie twarzy i optyczne zmniejszenie ust

Teoretycznie przeznaczeniem gejszy nie była prostytucja, ale w praktyce bywało i jest naprawdę różnie.
Współcześnie wiele japońskich prostytutek zakłada tradycyjne kimono i stylizuje się na gejsze. Takie zjawisko doprowadziło do błędnych wyobrażeń i stereotypów, iż gejsze świadczą usługi seksualne.

Nie mniej jednak gejsza pozostaje jednym z najważniejszych elementów nie tylko japońskiej, ale i azjatyckiej kultury. Prawdziwych gejsz, utalentowanych artystek jest coraz mniej, ale niektórym zwłaszcza turystom wystarczy kobieta za nią przebrana.

Zródła :
www.immortalgeisha.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

dziękuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny artykuł. Gratulacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie książka jest lepsza! "Wyznania gejszy" Arthur Golden. Film jakiś taki...mdły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam film pt. Gejsza. To włśnie historia pewnej gejszy, która jako dziecko sprzedano. Klimat japońskiej kultury tej sprzed II wojny. Kończy się gdzieś w 1948 roku, gdy wreszcie znajduje miłość i "opiekuna". Książka jest lepsza, podobno, bo nie czytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł (+) Nie wiedziałam, że gejsze pomniejszają usta, zawsze uważałam pełne usta za symbol kobiecości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.