Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5505 miejsce

Artystyczne pasje w rodzinie Skiczaków z Osięcin

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-22 14:31

Zawsze związani byli ze środowiskiem Osięcin, działając w jego życiu kulturalnym, kultywując znane tu kujawskie tradycje. Haft i muzyka, kowalstwo artystyczne to ich żywioł. Prawdziwi artyści.

Dotyczy to zarówno pani Mirosławy, jak i jej męża Ireneusza, który za życia był wieloletnim członkiem zespołu folklorystycznego „Kujawioki”.
Ireneusz Skiczak, skan ze zdjęć rodzinnych / Fot. Karol Szmagalski

Pan Ireneusz Skiczak grał jako I klarnet w zespole „Kujawiaki”, a z nim występowali: Zenon Paliwoda akordeon (Kierownik Kapeli Zespołu), Leopold Maćkowiak kontrabas, Zbigniew Urbański skrzypce, Jan Głowacki II klarnet. Warto przy tym przypomnieć, że kapela, ta składająca się również z tych muzyków grała dawniej na wiejskich weselach. Cały, więc zespół to autentyczni Kujawianie. To bardzo znany zespół odnoszący wiele sukcesów tak w regionie jak i na przeglądach na terenie całej Polski, a także za granicami kraju. l tak do dzisiejszego dnia zespół "Kujawioki" jeździ i bawi, nie tylko dorosłych a także młodszą część widowni. Moja żona przez wiele lat pracowała z panią Mirką. Pamiętam liczne dyskusje związane z jej pasją koronkarstwem jak i liczne sukcesy, jakie na tym polu odnosiła. Z dużym zachwytem i troską matczyną opowiadała o pasji swego syna Dariusza, który obok kunsztu kowalstwa artystycznego posiadł kunszt hafciarski, co jest zjawiskiem nieczęstym, jeśli chodzi o mężczyznę. Także często mówiła o zacięciu i pasji swego nieżyjącego dziś męża Ireneusza do muzyki i występów. Pan Ireneusz grał też w orkiestrze strażackiej na akordeonie, saksofonie.

O zespole tutaj:
Kujowioki

Spotkaliśmy się z państwem Skiczaków aby porozmawiać na te tematy.

Mirosława Skiczak prezentuje swoją wykonaną z koronek lalkę / Fot. Karol SzmagalskiPani Mirko !

Należy pani do jednej z najbardziej znanych twórczyń na terenie gminy Osięciny i nie tylko. Oglądamy pani koronki, które zaskakują nas swą delikatnością, co może pani na temat swoich zainteresowań powiedzieć?

Powiem tak. Hafciarstwo popularne jest dziś wśród kobiet kujawskich, jednak głównie w formie serwetek i serwet, gdzie do rzadkości należą wstawki do pościeli, firanki czy kapy. Wiele kobiet potrafi jednak odtworzyć dawne wzory. Jest wielu ludzi parających się rękodziełem. Myślę, że warto wymienić kilka nazwisk: panią Anielę Leszczyńską (Osięciny) zajmującą się haftem,
pisankami; panią Mariannę Małkowską (Osięciny) z kolei haftem i frywolkami; panią Marię Nowak (Osięciny) o zainteresowaniach haftem; pana Dariusza Nowackiego (Zielińsk) parającego się rzeźbą, pana Zbigniewa Jędrzejewskiego (Osięciny) znakomitego kowala artystycznego u którego nauki pobierał mój syn Dariusz; Zbigniew Kiszka (Bronisław) rzeźbiarz. Warto przy tym przypomnieć, że Kujawsko-Pomorskie jest jednym z nielicznych polskich województw, które honorują finansowo twórców ludowych a Samorząd województwa organizuje Konkursy Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych, w ramach, którego nagradza utalentowanych rzeźbiarzy, hafciarki oraz koronczarki z regionu. Dlatego wymieniam je po to, aby uzmysłowić, że na tym terenie jest wielu ludzi o zainteresowaniach rękodziełem, a ja jestem jedną z nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

grzegorz zeszut
  • grzegorz zeszut
  • 20.01.2012 19:25

gratulacje,o tobie ,darek,wiedzialem ale ze twoja mama.....pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.