Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6957 miejsce

"Arystokracja. Polskie rody". Spojrzenie na Polskę szlachecką

Marcin K. Schirmer jest autorem jednej z ciekawszych pozycji książkowych, obrazujących historię polskiej szlachty - "Arystokracja. Polskie rody".

Okładkę zdobi fotografia ze zbiorów Janusza Przewłockiego przedstawiająca ślub Jolanty Czartoryskiej i Władysława Radziwiłła 12 sierpnia 1936 roku / Fot. Okładka książki wg projektu graficznego Zbigniewa Karaszewskiego"Arystokracja. Polskie rody", to piękne wydanie albumowe, które niekoniecznie musi być kompendium wiedzy o polskiej szlachcie, ale jak czytamy na okładce wydawnictwa, to: "Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych genealogią, historią i kulturą Polski".

Niewątpliwym walorem książki jest jej albumowa edycja na świetnym jakości papierze z bogato ilustrowanymi zdjęciami. Fotografie archiwalne, jak również współczesne zdjęcia, nie ograniczają się jedynie do przedstawienia członków rodów magnackich. Ukazują również posiadłości z zabudowaniami, wyposażenia ich wnętrz, kolekcje dzieł sztuki, bogato wyposażone biblioteki czy też z czego i czym się jadło.

"Arystokracja. Polskie rody" jest to książka dla miłośników historii Polski, dla pasjonatów polskiej arystokracji począwszy od I Rzeczypospolitej po czasy współczesne. Zdaniem autora zawarty w lekturze materiał jest próbą przedstawienia procesu kształtowania się polskiej arystokracji oraz jej wkładu w historię naszego kraju. Ale są także przedstawione błędy, wręcz czyny niegodne człowieka, a popełniane przez niektórych członków magnackich rodów.

Marcin Konrad Schirmer podzielił swoją publikację na dwie części, Arystokrację i Polskie rody. W części pierwszej Schirmer zapoznaje czytelnika z procesem powstawania arystokracji w Polsce począwszy od I Rzeczypospolitej, poprzez rozbiory, okres międzywojenny do czasów współczesnych. Zwieńczeniem rozdziału jest "Podsumowanie", w którym autor podkreśla, że chociaż arystokracja była elitą z przywilejami, to jednak z obowiązkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polecam i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wpisują na moją listę lektur:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.