Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Arystokracja. Polskie rody". Spojrzenie na Polskę szlachecką

Redakcja
Okładkę zdobi fotografia ze zbiorów Janusza Przewłockiego przedstawiająca ślub Jolanty Czartoryskiej i Władysława Radziwiłła 12 sierpnia 1936 roku
Okładkę zdobi fotografia ze zbiorów Janusza Przewłockiego przedstawiająca ślub Jolanty Czartoryskiej i Władysława Radziwiłła 12 sierpnia 1936 roku Okładka książki wg projektu graficznego Zbigniewa Karaszewskiego
Marcin K. Schirmer jest autorem jednej z ciekawszych pozycji książkowych, obrazujących historię polskiej szlachty - "Arystokracja. Polskie rody".

"Arystokracja. Polskie rody", to piękne wydanie albumowe, które niekoniecznie musi być kompendium wiedzy o polskiej szlachcie, ale jak czytamy na okładce wydawnictwa, to: "Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych genealogią, historią i kulturą Polski".

Niewątpliwym walorem książki jest jej albumowa edycja na świetnym jakości papierze z bogato ilustrowanymi zdjęciami. Fotografie archiwalne, jak również współczesne zdjęcia, nie ograniczają się jedynie do przedstawienia członków rodów magnackich. Ukazują również posiadłości z zabudowaniami, wyposażenia ich wnętrz, kolekcje dzieł sztuki, bogato wyposażone biblioteki czy też z czego i czym się jadło.

"Arystokracja. Polskie rody" jest to książka dla miłośników historii Polski, dla pasjonatów polskiej arystokracji począwszy od I Rzeczypospolitej po czasy współczesne. Zdaniem autora zawarty w lekturze materiał jest próbą przedstawienia procesu kształtowania się polskiej arystokracji oraz jej wkładu w historię naszego kraju. Ale są także przedstawione błędy, wręcz czyny niegodne człowieka, a popełniane przez niektórych członków magnackich rodów.

Marcin Konrad Schirmer podzielił swoją publikację na dwie części, Arystokrację i Polskie rody. W części pierwszej Schirmer zapoznaje czytelnika z procesem powstawania arystokracji w Polsce począwszy od I Rzeczypospolitej, poprzez rozbiory, okres międzywojenny do czasów współczesnych. Zwieńczeniem rozdziału jest "Podsumowanie", w którym autor podkreśla, że chociaż arystokracja była elitą z przywilejami, to jednak z obowiązkami.

Część druga książki, to minikompendium na temat szesnastu, najbardziej znanych rodów szlacheckich w Polsce. Możemy się dowiedzieć o rodowodzie szlacheckim, w jaki sposób poszczególny ród uzyskał szlachectwo, jak również drogę do osiągnięcia majątku i sposobu jego pomnażania. Wszak to składało się na to, by móc się tytułować szlachtą. Aby nie popadać w daleko idącą euforię, należy zauważyć, że autor, charakteryzując poszczególne rody, ukazuje także te postaci,które haniebnie przysłużyły się krajowi.

Książka z pewnością godna polecenia nie tylko ze względu na treść i bogaty materiał ilustracyjny. To także pierwszorzędna jakość wydawnicza, którą cechuje PWN, a to wszystko daje czytelnikowi do rąk publikację z górnej półki księgarskiej. O rzetelności pracy Marcina Schirmera świadczy bogaty wykaz bibliograficzny, jakim posługiwał się autor w napisaniu książki.

Warto zwrócić uwagę, że "Arystokracja...", to druga pozycja książkowa Schirmera, po "Dworach i majątkach ziemskich w okolicach Łomży". Będąc wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, jest także publicystą wielu artykułów i opracowań poświęconych szlachcie i ziemiaństwu.

Arystokracja. Polskie rody - Marcin Konrad Schirmer
Wydawnictwo PWN 2012
s.318

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto