Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11870 miejsce

"Asan". Powieść o wojnie w Czeczenii, o jakiej nikt nie słyszał

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-17 15:38

"Asan" autorstwa Władimira Mazanina, to historia majora Aleksandra Żylina, który został wysłany na wojnę i wkrótce przekonał się, że można na niej zarobić niezłe pieniądze.

 / Fot. RebisZaopatrywał w paliwo swoich i wrogów, eskortował dostawy sprzętu i pomagał uwalniać zakładników, czasami pobierając „prowizję”...

Makanin w swej powieści obala mity na temat wojny rosyjsko-czeczeńskiej i ukazuje inne jej oblicze: wojny jako biznesu i pogmatwanych relacji nie tylko między wrogami, ale także w obrębie samych Rosjan. Handel, porwania dla okupu, krwawe zasadzki w wąwozach i śmiercionośne naloty - wojna brutalnie zmienia światopogląd i charakter uwikłanego w nią człowieka.

Tytułowy Asan - starokaukaskie bóstwo wojny - staje się drugim imieniem Żylina. Z tą różnicą, że mityczny Asan łaknął krwi, Asan-Żylin zaś pragnie pieniędzy...

Władimir Makanin (ur. 1937 na Uralu) studiował matematykę i był filmowcem. Jako autor cieszących się uznaniem powieści i opowiadań jest uważany za klasyka współczesnej prozy rosyjskiej. Jego książki są tłumaczone na wiele języków. Otrzymał m.in. nagrody „Rosyjskiego Bookera” (1993), Fundacji Tepfera (Niemcy, 1998), Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej w Dziedzinie Literatury (1999), „Penne” (Włochy, 2001). Asan w 2008 roku wygrał państwowy konkurs „Bolszaja Kniga”.

Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.