Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5069 miejsce

ASF. Główny lekarz weterynarii apeluje

Ujawniono nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Są to dziesiąte i jedenaste od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a siódme i ósme w 2016 r.

 / Fot. Archiwum GLWASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 11 sierpnia 2016 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Instytutu Badawczego w Puławach.

Na podstawie dodatnich wyników badań zlikwidowano ogniska ASF w gospodarstwie w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim oraz w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie. W tych gospodarstwach, w których wyznaczono administracyjnie ogniska choroby, znajdowało się odpowiednio 110 i 36 sztuk świń.

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ASF główny lekarz weterynarii lek. wet. Włodzimierz Skorupski zaapelował o to aby:

* nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi,

*na terenie gospodarstw należy bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasady bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, a w szczególności:

- utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki).

Wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed: wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń,  / Fot. Archiwum GLWw których utrzymywane są świnie, stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Choroba afrykańskiego pomoru świń ASF nie jest zaraźliwa dla człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.