Facebook Google+ Twitter

Ashton: Polacy też będą w korpusie dyplomatycznym UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 19:49

Są obietnice, ale żadnych gwarancji - unijna minister spraw zagranicznych zapewnia, że w europejskim korpusie dyplomatycznym reprezentowane będą wszystkie kraje Wspólnoty, także te nowe. Nie mówi nie jednak jak chce to osiągnąć.

Ta sprawa była jednym z tematów spotkania Catherine Ashton z deputowanymi z komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Tworzony właśnie korpus dyplomatyczny wzbudza emocje, bo istnieje niebezpieczeństwo, że będzie zdominowany przez stare kraje Unii. Pytania o równowagę geograficzną padały na posiedzeniu komisji bardzo często, a Catherine Ashton próbowała uspokoić obawy. "Musimy mieć dyplomację, która będzie reprezentować całą Europę. Chcę to osiągnąć, ale to zajmie trochę czasu"- mówiła szefowa unijnej dyplomacji nie udzielając jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zapewni równą reprezentację wszystkich państw.

"Bardzo się boję, że dyskusje mają charakter ogólny, a obok tego będą postępować fakty" - mówił europoseł SLD Janusz Zemke. I to stare kraje Wspólnoty obsadą większość stanowisk w ponad dwutysięcznym korpusie. Stanie się tak, jeśli nie będzie na piśmie gwarancji dotyczących równowagi geograficznej, same deklaracje to za mało - dodał europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski. "Mamy doświadczenia wystarczające by wiedzieć, że jeśli za tym nie stoi regulacja prawna, to potem to się rozmywa" - podkreślił deputowany PO.

Rozwiązaniem byłyby więc kwoty narodowe, gwarantujące równą reprezentację wszystkich krajów, ale z tego postulatu już nawet zrezygnował polski rząd, tłumacząc, że nie można było go przeforsować.

„Zabieganie o polskich kandydatów w unijnej dyplomacji jest czymś naturalnym. Jeśli sami tego nie zrobimy, to na pewno Unia Europejska nie zrobi tego za nas" - skomentował Tomasz Poręba z Prawa i Sprawiedliwości. Tym bardziej, że zgodnie z założeniami, korpus będzie składał się nie tylko z dyplomatów z państw członkowskich, ale także urzędników pracujących w Komisji Europejskiej, oraz Unijnej Radzie. A w tych dwóch ostatnich unijnych instytucjach pracują w większości osoby ze starej Wspólnoty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.