Facebook Google+ Twitter

Ask Me Anything. Krzysztof Ostanówko: zapytaj o język migowy

 / Fot. K.OstanówkoPytania do Krzysztofa prosimy zadawać w komentarzach pod materiałem. Zobacz o co chodzi w akcji AMA

"Niesłyszący nie tańczą, nie podróżują, nie korzystają z telefonów komórkowych. Na świecie jest jeden język migowy." Też tak kiedyś myślałem. Do czasu aż poznałem osoby głuche, które wytłumaczyły mi niechęć do określenia "głuchoniemy", opowiedziały o sobie, zaprosiły do swojego Świata Ciszy.

Od 2002 roku uczę się polskiego języka migowego. Obecnie jestem założycielem stowarzyszenia "Cała Polska miga", organizuję kampanie społeczne, spotykam się z dziećmi w szkołach, tworzę filmy o tematyce osób niesłyszących. Jeśli tylko bedę potrafił pomóc to zapraszam serdecznie.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pani Joanno,
oczywiście osoba, która straciła słuch ma problemy z mówieniem. Objawia się to jednak głównie tym, że czasem mówi bardzo głośno, bo tego nie kontroluje. Dopiero praktyka powoduje, że obserwując taką osobę, nie mamy pojęcia, że ta osoba nie słyszy.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie o ilość lat potrzebnych do nauk mówienia. Jest to bardzo indywidualna sprawa. Znam ludzi, którzy mówią bez problemowo, a znam też takich do których mowy musiałem się przyzwyczaić. Ja rozumiem bez problemu ale osoba, która słuchałaby pierwszy raz na pewno miałaby problem.
Nie zapominajmy jednak, że to jest męczarnia dla dziecka. O wiele lepiej byłoby aby osoba słysząca nauczyła się migać niż zmuszać niesłyszącą do artykułowania dźwięków. Mówić przecież potrafi. Ale trzeba znać jej język.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, czy jeśli ktoś utraci słuch w dorosłym życiu, to czy nie jest trochę tak, że powoli przestaje mówić lub mówi coraz gorzej, bo po prostu nie słyszy swojego głosu? Ilu lat mniej więcej potrzeba, by osoba niesłysząca nauczyła się artykułować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektóre osoby niesłyszące potrafią artykułować dźwięki, więc potrafią mówić. Jest wielu głuchych, którzy stracili słuch w dorosłym życiu i mówią bardzo dobrze. Niektórzy zaś wyćwiczyli mowę poprzez ogromne nakłady energii i wieloletnią pracę z logopedą.
W tym przypadku bardziej bardziej chodzi o to, że Głusi mają coś do powiedzenia ale mało kto chce Ich słuchać. Łatwiej jest odpuścić niż nauczyć się migać.
To że ktoś jest głuchy wcale nie oznacza, że jest niemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pytacz
  • pytacz
  • 25.06.2012 13:44

Może ludzie zaczną mówić "Głuchy" zamiast "głuchoniemy" co jest swoistą obrazą dla wielu niesłyszących. czyli tak samo jak nazywanie niepełnosprawnego osobą z niepełnosprawnością. Widać idiotyzmy zdarzają się wszędzie.

Tylko z drugiej strony niesłyszący nie mówią, więc głuchy i nie mówiący - to głuchoniemy, co w tym obraźliwego?
a jeszcze jakby nie widział to mamy głuchoniemowoniewidzący?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz, ja tylko chcialem uprzedzic, ze nie jestem zawodowcem ale pasjonata. Z pewnoscia wiem wiecej niz niektorzy, dlatego chetnie podziele sie swoja wiedza i doswiadczeniem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator225908
  • obserwator225908
  • 15.06.2012 13:07

Temat dobry . Ale w dziale "WYDARZENIA"?. Szkoda że nie w dziale "news".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztof, czego trzeba więcej? Schliemann nie dlatego odkopał Troję, że był "zawodowym" archeologiem. Trafił tam, bo była to jego pasja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Nie jestem ekspertem w dziedzinie Polskiego Języka Migowego. Ten język jest moją pasją, jest czymś co mnie bardzo pochłania. Ja tym żyję. Nie potrafię na przykład napisać zwrotu Polski Język Migowy z małych liter, choć tak by było poprawnie - Redakcja zawsze musi to w moich materiałach poprawiać.
Zgodziłem się wziąć udział w AMA, bo jest dzięki tej akcji szansa na obalenie stereotypów o niesłyszących. Może ludzie zaczną mówić "Głuchy" zamiast "głuchoniemy" co jest swoistą obrazą dla wielu niesłyszących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu tkwi problem! Już nie pamiętam kto napisał, ale kiedyś czytałam komentarz ,,Gdyby tytuł brzmiał niepełnosprawny zgwałcił kobietę" liczba odsłon i komentarzy byłaby ogromna. Niestety jak porusza się temat niepełnosprawności ludzie ,,zawijają kitę" i obracają się na pięcie, żeby nawet na to nie patrzeć. Smutne! Pamiętajcie tylko, że nigdy nie wiadomo czy jutro ja nie będę jedną z tych omijanych osób niepełnosprawnych.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem osobą niesłyszącą, ale chciałam podziękować autorowi za rozpowszechnianie tematu niepełnosprawności na portalu. Dziękuję w imieniu naszego portalu :) = 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.