Facebook Google+ Twitter

Assange nie chce dłużej przebywać w zamknięciu. Opuści ambasadę Ekwadoru?

Julian Assange przebywający od 2 lat na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie powiedział, że wkrótce opuści placówkę. Założycielowi portalu WikiLeaks grozi ekstradycja do Szwecji, gdzie odpowiadałby za gwałt.

 / Fot. EPA/John StillwellW sierpniu 2012 r. Ekwador przyznał azyl polityczny Julianowi Assange'owi. Po dwóch latach przebywania na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie, założyciel WikiLeaks oświadczył, że wkrótce ją opuści. Powiedział jednak, że wbrew doniesieniom medialnym powodem nie są problemy zdrowotne. Nie sprecyzował też kiedy miałoby to nastąpić.

"To środowisko, w którym niejedna zdrowa osoba miałaby pewne problemy. Minimalne standardy ONZ dla więźniów, a przecież ja nie jestem więźniem, nie jestem nawet oskarżony, zapewniają 1 godzinę dziennie na zewnątrz, na ćwiczenia czy na spacer" - mówił o swoim pobycie Assange cytowany przez Polskie Radio.

Szwedzki sąd podtrzymał w lipcu nakaz aresztowania dla Assange'a w sprawie rzekomego gwałtu i napaści seksualnej. Oskarżenie wniosły dwie Szwedki.

Julian Assange pochodzi z Australii. Zasłynął jako założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, który ujawnił w 2010 r. dokumenty dotyczące wojen w Afganistanie i Iraku oraz kilkaset tysięcy depesz dyplomatycznych rządu Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Informacja w zajawce nie jest całkiem ścisła. Sąd szwedzki wystawił nakaz aresztowania na wniosek prokuratora, który chce go przesłuchać. J.A. nadal nie jest o nic oskarżony, bo jest tylko doniesienie. Znamienne jest to, że pierwszy prokurator, do którego zgłosiły się Szwedki odmówił przyjęcia oskarżenia. Czy odpowiadałby za gwałt? Nie wiadomo. Zastanawiające jest to, że szwedzki prokurator nie zwrócił się do prokuratury Wlk. Bryt. o udzielenie pomocy prawnej i przesłuchanie J.A. na miejscu. Moim zdaniem J.A. słusznie obawia się ekstradycji do USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.