Facebook Google+ Twitter

Asseco Prokom na specjalnych warunkach w Tauron Basket Lidze?

W polskiej koszykówce szykuje się wydarzenie bez precedensu. Władze PLK wyraziły zgodę, aby aktualny mistrz Polski, Asseco Prokom Gdynia, rozpoczął rywalizację w lidze od drugiej rundy.

Prokom Trefl Sopot - Mistrz Polski 2005 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prokom_Trefl_Sopot_-_Mistrz_Polski_2005.jpgGdynianie zamiast krajowych przeciwników, wybrali uczestników międzynarodowej ligi VTB. To liga, która skupia najlepsze drużyny z Rosji (CSKA Moskwa, BC Chimki, Uniks Kazań, Dynamo Moskwa), Ukrainy (Dnipro Dniepropietrwosk, Azovmasz Mariupol), Litwy (Żalgiris Kowno, Lietuvos Rytas Wilno), Białorusi (BK Mińsk-2006), Łotwy (VEF Ryga) i Estonii (Kalev Tallinn). W tym roku postanowiono powiększyć ligę z 8 do 12 zespołów i zaproszono do udziału w niej właśnie gdynian oraz zespół Anwilu Włocławek. Wicemistrz Polski musiał odmówić, ponieważ nie dysponuje międzynarodowym lotniskiem, jednak Prokom bez wahania przystał na propozycję gry w tak prestiżowych rozgrywkach.

Ponieważ terminarz rozgrywek VTB będzie najprawdopodobniej kolidował z rozgrywkami Tauron Basket Ligi, władze PLK podjęły decyzję, że Prokom może do ligi dołączyć dopiero w styczniu, automatycznie awansując do grupy zespołów walczących o medale. Co prawda kierownictwo gdyńskiego zespołu nie potwierdziło jeszcze, że nie wystartuje w polskiej ekstraklasie od pierwszej rundy, ale wydaje się to mało prawdopodobne aby Prokom grał jednocześnie w krajowej lidze, w VTB oraz Eurolidze.

Prokom od kilku lat panuje niepodzielnie na polskich parkietach, coraz lepiej radzi sobie także w rozgrywkach Euroligi. Start w tak prestiżowej lidze jaką jest VTB na pewno będzie bardziej atrakcyjny dla gdyńskich kibiców, nie będzie to też bez znaczenia pod względem szkoleniowym dla mistrzów Polski. Mimo tego, faworyzowanie jednego zespołu w postaci automatycznego awansu do kolejnej rundy jest poniekąd zaskakującym i niespodziewanym faktem, mającym niestety coraz mniej wspólnego z duchem sportu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej Witosławski
  • Andrzej Witosławski
  • 30.09.2010 11:44

Panie Macieju Łyk załączył Pan zdjęcie Prokom Trefl do artykułu o Asseco Prokom. Prawdopodobnie nie wie Pan, że drużyna zmieniła siedzibę z Sopotu do Gdyni, jak również sponsora. Na zdjęciu Prezydent Sopotu. Piszac taki artykuł pewnie również Pan nie wie, że Asseco Prokom nie jest na specjalnych warunkach w Tauron Basket Lidze - ta decyzja została dawno zmieniona, a artykuł został stworzony 2010-08-11? I to jest praca dziennikarza? Śmiechu warte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To szkodliwe. Nie podoba mi się to. To pokazywanie, że MP nie liczą się najbardziej. A powinny. Mogą też grać w tej VTG ale nie grać w lidze polskiej to policzek dla polskich kibiców i patriotów polskich. Mam nadzieję, że się zastanowią i jednak zagrają jak normalny klub w MP, VTG i Eurolidze. Można to pogodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony fajnie, zawodnicy będą się ogrywali z silnymi rywalami co z pewnością zaprocentuje. Z drugiej strony straci na tym liga, a do tego co by nie mówić kibice wszystkich klubów czekają na mecze z Anwilem i Asseco (zespoły, które nie awansują do grupy mistrzowskiej nie zmierzą się z Asseco). Generalnie uważam, że TBL powinna mieć priorytet, równie ważna jest Euroliga. Ale VTB? Gdyby występy w tej lidze można pogodzić z ekstraklasą byłbym za, ale w tej sytuacji jakoś ten pomysł do mnie nie przemawia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.