Asseco Resovia Rzeszów w finale PlusLigi!

W czwartym spotkaniu półfinałowym Asseco Resovia Rzeszów pokonała Delectę Bydgoszcz 3:1 i awansowała do finału PlusLigi. MVP spotkania został wybrany środkowy gospodarzy Grzegorz Kosok.

/ Fot. Anna KłeczekDelecta podobnie jak wczoraj początkowo grała lepiej od Resovii uzyskując w pierwszym secie przewagę 18:15. Chwilę później po asie serwisowym Paula Lotmana było już 18:16 i w tym momencie zgasło światło. Naprawa nie trwała jednak długo. Po niecałych 30 minutach siatkarze mogli kontynuować grę. Delecta ponownie ruszyła do walki i nawet pomimo ambitnej postawy gospodarzy to przyjezdni cieszyli się z wygranej w pierwszej partii.

Asseco Resovia w drugim secie głównie dzięki mocnym serwom oraz fantastycznej dyspozycji w ataku Achrema i Schopsa szybko wyszła na prowadzenie. Delecta miała olbrzymie kłopoty ze skutecznością ataku, a okazje do kontr gospodarze wykorzystywali z zimną krwią. Kiedy wydawało się, iż drugi set zostanie pewnie wygrany przez Resovię nagle mistrzowie Polski zaczęli mieć problem z kończeniem ataków, przez co Delecta zdobyła cztery punkty z rzędu zbliżając się do rywali na jeden punkt (13:14). Wówczas Andrzej Kowal zdecydował się zdjąć Schoepsa wysyłając na parkiet Bartmana, co jak się później okazało było strzałem w dziesiątkę. Resovia szybko otrząsnęła się z letargu, dzięki czemu wygrała drugiego seta 25:21 i tym samym wyrównała wynik spotkania.

Trzecią partię fantastycznie rozpoczęła Delecta prowadząc na samym początku 3:0. Walka jednak szybko się wyrównała. Od tego momentu obie drużyny grały jak w transie nie popełniając praktycznie błędów własnych. Głównie dzięki mocnemu serwisowi na kilka punktów ponownie odskoczyła Resovia. Jednak przy stanie 23:21 rewelacyjnie w polu serwisowym zaprezentował się Konarski. Niezwykle emocjonującą końcówkę (30:28) zakończyła świetna kiwka Schoepsa. Resovia wygrała seta chociaż popełniła w nim aż 12 własnych błędów.

Delecta zdawała sobie sprawę, iż kolejny przegrany set oznacza koniec marzeń o finale. Początkowo na boisku podobnie jak w pierwszej odsłonie dominowali goście. Delecta świetnie serwowała i broniła, zaś Resovia nie mogła skończyć ataku. Mistrz Polski grał bardzo nierówno co chwilę odrabiając i tracąc punkty. W końcówce ciężar gry wziął na siebie Achrem, który najpierw zablokował Konarskiego, a następnie skończył dwie trudne piłki walnie przyczyniając się do ostatecznego triumfu nad Delectą.

Resovia będzie musiała jeszcze trochę poczekać na swojego finałowego rywala. W drugiem półfinale Jastrzębski Węgiel remisuje obecnie z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 1:1. Pierwsze mecze finałowe odbędą się na początku kwietnia. Asseco Resovia Rzeszów awansując do finału zapewniła sobie miejsce w przyszłorocznej Lidze Mistrzów.

Asseco Resovia Rzeszów - Delecta Bydgoszcz 3:1 (21:25, 25:21, 30:28, 26:24)

MVP: Grzegorz Kosok

Asseco Resovia Rzeszów: Paul Lotman (11), Piotr Nowakowski (10), Lukas Tichacek (4), Grzegorz Kosok (13), Olieg Achrem (20), Jochen Schoeps (23), Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Maciej Dobrowolski, Zbigniew Bartman (1) i Łukasz Perłowski

Delecta Bydgoszcz: Stéphane Antiga (14), Michal Masný (1), Marcin Wika (10), Wojciech Jurkiewicz (8), Dawid Konarski (23), Andrzej Wrona (6), Michał Dębiec (libero) oraz Piotr Lipiński, Marcin Waliński i Tomasz Wieczorek

Sędziowie: Krzysztof Szmydyński (Góra Śląska) i Piotr Skowroński (Gdańsk)