Facebook Google+ Twitter

Asteroida 2013 TX68 znajdzie się niedaleko Ziemi. Ryzyko zderzenia z naszą planetą jest znikome (wideo)

Niebawem blisko Ziemi znajdzie się asteroida o rozmiarach większych od obiektu, który spowodował zniszczenia w Czelabińsku w 2013 roku. Naukowcy nie są pewni jak blisko naszej planety będzie przelatywać.

Niebawem blisko Ziemi znajdzie się asteroida o rozmiarach większych od obiektu, który spowodował zniszczenia w Czelabińsku w 2013 roku. Naukowcy nie są pewni jak blisko naszej planety będzie przelatywać.

Grafika przedstaw chmurę możliwych lokalizacji dla asteroidy 2013 TX68 w czasie jej największego zbliżenia do Ziemi na dzień 5 marca 2016r.. Asteroida może zbliżyć się na odległość 17,500 km, lub pozostać w dystansie ok. 14.5 mln km. Nie ma niebezpieczeństwa, / Fot. NASA/JPL-CaltechAsteroida 2013 TX68, będąca obiektem klasy NEO (Near-Earth objects - obiekty bliskie Ziemi), zbliży się na najbliższą odległość do naszego globu, w dniu 5 marca. Szacuje się, że posiada około 30 metrów średnicy. Dla porównania, słynny meteor czelabiński mógł mierzyć do 20 metrów zanim wszedł w atmosferę Ziemi.

Na jaki dystans kosmiczna skała zbliży się do trzeciej planety od Słońca, tego obecnie nie sposób obliczyć z zadowalającą dokładnością. 2013 TX68 może znaleźć się w odległości 17,500 kilometrów (mniej niż 5 procent odległości jaka dzieli nas od Księżyca), a może pozostanie w oddaleniu 14,5 milionów km. Znaczna niepewność pomiarowa, prawda? I właśnie tyle mówią specjaliści z NASA na dzień dzisiejszy.

"Wahanie w możliwych najbliższych odległościach, wynika z szerokiego zakresu możliwych trajektorii dla tego obiektu, albowiem był śledzony przez krótki czas od jego odkrycia" - według oficjalnego oświadczenia NASA z dnia 3 lutego.

Nie ma niebezpieczeństwa, że ​​2013 TX68, którą zauważono po raz pierwszy w październiku 2013 roku, znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią, zapewniają naukowcy. Oczywiście, w tym wszystkim istnieje odrobina ryzyka, ale jest ono mniejsze niż 1 do 250 milionów, z ewentualną katastrofą na dzień 28 września 2017 roku. Podobnej niepewności przeloty tego obiektu, będą jeszcze mieć miejsce w latach 2046 i 2097.

"Możliwości kolizji dla każdej z trzech przyszłych dat przelotu, są o wiele zbyt małe, aby martwić się tym na poważnie" - oświadczył Paul Chodas, manager z Centrum Badań NEO w Laboratorium Napędu Odrzutowego Jet w NASA (Pasadena, Kalifornia). "Pozostaję w oczekiwaniu na przyszłe obserwacje, by zredukować prawdopodobieństwo jeszcze bardziej."

Zaledwie dwa lata temu, asteroida 2013 TX68 przelatywała w odległości 2 mln kilometrów od Ziemi.

Naukowcy przypominają o obiekcie klasy NEO, który eksplodował nad rosyjskim Czelabińskiem w lutym 2013r. Zniszczenia dotknęły ponad 7500 budynków, zaś obrażenia odniosło około 1500 osób. Gdyby 2013 TX68 lub inna asteroida o podobnych rozmiarach uderzyła w Ziemię, to najprawdopodobniej skutki byłyby dwukrotnie większe.źródło: SPACE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.