Facebook Google+ Twitter

Asteroida o symbolu 2012 EG5 przeleci blisko Ziemi

Ziemia nieustannie bombardowana jest przez odłamki pyłu kosmicznego. Rocznie spada na naszą planetę około 40 tysięcy ton tego pyłu. Dziś pędzi w naszym kierunku asteroida o symbolu 2012 EG5 i rozmiarach około 60 metrów.

Sonda

Boisz się, że w Ziemię uderzy jakiś obiekt?

Widok przez teleskop Hubbla. / Fot. NASADość często napływają informacje z ośrodków naukowych o lecącym w kierunku Ziemi niebezpiecznym obiekcie kosmicznym. Dotyczy to na ogół asteroidy lub komety. Kometa sieje grozę nie tylko ognistym ogonem, który ciągnie się za nią na ogromnych odległościach, ale przede wszystkim, z powodu
nieprzewidywalnych zmian kierunków poruszania się i trajektorii lotu. Niemniej groźna jest także asteroida. Taką właśnie asteroidę nazwaną symbolem 2012 EG5 zauważyli naukowcy z NASA. Dziś ma przelecieć niedaleko Ziemi. Jej rozmiar szacuje się na około 60 metrów.

Czytaj także: Nie będzie końca świata w 2012 r. Naukowcy źle odczytali kalendarz Majów

Do Ziemi zbliży się przed południem. Będzie w odległości zaledwie 226 tysięcy kilometrów, tj. mniej niż 60 procent odległości Księżyca od Ziemi. Mimo wszystko, nie jest to nic dla nas groźnego. Wokół Słońca krąży bardzo wiele tego typu obiektów. Także w sąsiedztwie z naszą planetą jest ich pełno.

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uspokaja. Asteroidy, czyli planetoidy - ciała niebieskie o budowie zbliżonej do planety, lecz o małej średnicy, krążące wokół Słońca – to normalne zjawiska w kosmosie. Jest tak dużo, że trudno zliczyć. Wcześniej naukowcy ich nie zauważali.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy wprowadzono automatyczny monitoring nieba, zauważono i namierzono setki takich ciał. Mniejsze asteroidy, po wejściu w atmosferę ziemską, spalają się w niej. A zdecydowana większość omija naszą planetę. Pędzą gdzieś hen w odległe przestrzenie wszechświata. Od 1908 roku, tj. od czasu upadku na Syberii słynnego meteorytu tunguskiego, żadna asteroida nie uderzyła w powierzchnię Ziemi. Według Karola Wójcickiego, astronomowie nie zauważyli jeszcze obiektu w kosmosie, który mógłby zderzyć się z Ziemią.

Ziemia nieustannie (w dzień i w nocy) bombardowana jest pyłem kosmicznym, za jaki uchodzą drobne odpadki planetoid czy meteorytów. Rocznie na Ziemię spada średnio 40 tysięcy ton kosmicznego pyłu. Jednocześnie nasza planeta staje się coraz lżejsza. Traci 50 tysięcy ton materii rocznie. Jak to się dzieje? Odpowiedź na to pytanie mają: doktor Chris Smith oraz fizyk Dave Ansel z Cambridge University.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Trzeba mieć na uwadze to, że kiedyś coś takiego może się zdarzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szymon G
  • Szymon G
  • 03.04.2012 12:35

Ogon komety wedle moich informacji jest to lód i gaz powstały na wskutek 'zagotowania się' komety oświetlonej światłem słonecznym... A nie ogień piekielny.
Pozdrawiam ^^

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Jak widać nasza Ziemia ciągle jest bombardowana różnego rodzaju pyłem kosmicznym i nie tylko a my nic na to nie możemy poradzić. Przy większym zagrożeniu i tak nikt nas nie powiadomi w obawie przed paniką a "mędrcy tego świata" sami zadbają o swoje bezpiczeństwo...może się mylę ?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Chłop małorolny
  • Chłop małorolny
  • 02.04.2012 13:51

Coś pizdneło mi na łące. Pewnie Asteroida o symbolu 2012 EG5 spadła !

Komentarz został ukrytyrozwiń
mirodziki
  • mirodziki
  • 02.04.2012 06:22

A może powinna trafić w Czerską, albo w cymbał anka patelmistrza

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 01.04.2012 13:04

powinna trafić w siedlisko żmij jakim jest Watykan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

60 m to nie jest wiele. W każdym bądź razie cywilizacja na Ziemi nie jest zagrożona. No, uderzenie w Księżyc i zmiana jego trajektorii w kierunku Ziemi byłaby katastrofą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.