Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23097 miejsce

Asteroida uderzy w Ziemię w 2032 roku? Ma 410 metrów długości

Astronomowie z Ukrainy odkryli ogromną asteroidę, która za 19 lat może uderzyć w Ziemię. Kosmiczna skała ma 410 metrów długości, a jej zderzenie z naszą planetę byłoby 150 tys. razy silniejsze, niż wybuch bomby atomowej, która zniszczyła Hiroszimę.

Czy tak będzie wyglądała kolizja asteroidy z Ziemią? / Fot. Don DavisZagrażającą Ziemi asteroidę wypatrzyli ukraińscy naukowcy z obserwatorium na Krymie. Odkrycie potwierdziły rosyjskie ośrodki badawcze oraz amerykańska NASA. Pędzącej w naszą stronę kosmicznej skale nadano nazwę 2013 TV135 i przewiduje się, że mogłaby dotrzeć do naszej planety 26 sierpnia 2032 roku. Ewentualne uderzenie w Ziemię miałoby siłę 2,5 tys. megaton czyli 150 tys. bomb atomowych.

Czy powinniśmy się już pakować? Raczej nie. Astronomowie obliczyli, że prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy w Ziemię wynosi 1 do 63 tys. Kosmiczne ciało ma 99,99840000 proc. szansy, że minie błękitną planetę. Asteroidzie przyznano więc pierwszy, najniższy stopień zagrożenia.

Amerykanie chcą wykorzystać nadarzającą się okazję i w 2018 roku wystrzelić sondę kosmiczną, która zbada pędzącą w naszą stronę asteroidę. Wyniki obserwacji mają pomóc naukowcom, w opracowaniu skutecznej metody, zmiany trajektorii lotu tego typu ciał. Wiedza ta może się okazać przydatna przed 2182 rokiem, kiedy do Ziemi dotrze, uznawana za stanowiącą największe zagrożenie dla życia na naszej planecie, asteroida 1999 RQ36.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a póki co może wspólnie zabierzmy się za naszą atmosferę, bo wcześniej narobimy sobie sporego ambarasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.