Facebook Google+ Twitter

Astronauta polskiego pochodzenia poleciał w kosmos

Dziś o godzinie 17.38 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral wystartował prom kosmiczny Discovery z siedmioosobową załogą na pokładzie. Wśród nich jest Scott Edward Parazynski - Amerykanin o polskich korzeniach.

Prom kosmiczny Discovery gotowy do startu / Fot. NASAPo przeglądzie technicznym i dokonaniu niezbędnych napraw NASA dała zielone światło dla promu kosmicznego Discovery. Do najważniejszych napraw jakich dokonano należą m.in. zlikwidowanie wycieku płynu hydraulicznego z podwozia wahadłowca oraz usunięcie uszkodzeń na płytkach osłony termicznej znajdujących się na skrzydłach promu.

Jest to 23. misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w celu jej rozbudowy. Wyjątkowość tej misji polega na tym, że wśród siedmioosobowej załogi jest Amerykanin polskiego pochodzenia Scott Edward Parazynski. Jeszcze do niedawna obawiano się, że przeszkodą dla planowego startu wahadłowca będzie pogoda, jednak obawy te nie sprawdziły się. Załoga promu kosmicznego Discovery / Fot. NASAStart bowiem odbył się bez zakłóceń i wahadłowiec bezpiecznie wszedł na orbitę okołoziemską, rozpoczynając tym samym 14-dniową misję. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną planowane jest na 25 bm. Przebieg misji można śledzić w TV NASA.

Scott Edward Parazynski / Fot. NASAScott Edward Parazynski urodził 28 lipca 1961 roku w Little Rock (stan Arkansas). Ma dwójkę dzieci z Gail Marie Vozzellą. Jego zainteresowania są dość obszerne, interesuje się bowiem wspinaczką, lataniem, nurkowaniem, jazdą na nartach, podróżami, stolarką i fotografią przyrodniczą. Odbył ponad 2000 godzin lotów samolotem. Ukończył z wyróżnieniem biologię na Akademii Medycznej w Stanford w 1989 r. Prowadził badania w NASA-Ames Research Center nad aklimatyzacją na dużych wysokościach oraz współtworzył projekty przyrządów do ćwiczeń dla długotrwałych misji kosmicznych. Wybrany po raz pierwszy na astronautę w 1992 r., miał zostać wysłany w 1995 jako wsparcie dla trzyosobowej grupy amerykańskich astronautów udającej się na stację Mir, ale z powodu zbyt dużego wzrostu, nie wziął udziału w misji. Odbył cztery misje kosmiczne, pierwszą w 1994 r. (STS-66), czyli ATLAS-3, a ostatnią w 2001 r. - dziewiątą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, podczas której wykonał dwa spacery kosmiczne.

Moduł Node 2 / Fot. NASAGłównym zadaniem astronautów podczas tej misji będzie zamontowanie kolejnego modułu (Harmony) spełniającego funkcję korytarza łączącego ze sobą inne, laboratoryjne moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nastąpi także wymiana części załogi oraz uzupełnienie zapasów żywności i innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do pracy na ISS.

Discovery to najstarszy prom kosmiczny pozostający w czynnej służbie. To właśnie ten wahadłowiec wyniósł na orbitę okołoziemską teleskop Hubble’a oraz wznowił loty kosmiczne po katastrofie Challengera w 1986 i Columbii w 2003 r. We wrześniu 2002 roku przechodził gruntowny przegląd techniczny podczas którego przeprowadzono szereg napraw i udoskonaleń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

ja również :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie postaram się... niech tylko będę miał zły dzień... pytanie, czy ja kiedykolwiek miałem zły dzień? Nie wiem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.10.2007 20:36

(+) To sie juz staje nudne... :) Czy moglbys wreszcie napisac cos, co bede mogl skrytykowac??? :))) Super, Piotrus!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry kawałek historii, nawet kosmiczny nieco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Jak zwykle na straży :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję :) choć nie wiem za co te brawa :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Piotrek! + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.