Facebook Google+ Twitter

Astronauta Walter Schirra nie żyje

USA Today poinformował na początku maja o śmierci 84-letniego astronauty Waltera Schirry. Do historii przeszedł jako jedyny, który wziął udział we wszystkich trzech programach kosmicznych – Mercury, Gemini oraz Apollo.

Walter Schirra był doświadczonym pilotem i astronautą, który w ciągu zaledwie 6 lat poprowadził kilka misji kosmicznych w programach Mercury, Gemini oraz Apollo. Szczególnie ważnym wydarzeniem był lot Gemini 6A w 1965 roku, podczas którego doszło do pierwszego połączenia dwóch pojazdów kosmicznych na orbicie. Z kolei jego misja w ramach programu Apollo dała NASA zielone światło dla lądowania na Księżycu. Śmierć Waltera Schirry pozostawiła już tylko dwóch żyjących uczestników programu Mercury (tzw. Siódemki Mercury), a mianowicie 85-letniego senatora Johna Glenna oraz 82-letniego Scotta Carpentera.

Byli współpracownicy z NASA wspominają Schirrę jako osobę obdarzoną również olbrzymim poczuciem humoru, co niekiedy było powodem drobnych konfliktów z Kontrolą Lotów w Houston. W specjalnym oświadczeniu, swoje ubolewanie nad śmiercią astronauty wyraził również prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush, podkreślając jego wielkie zasługi dla kraju.

Po odejściu z NASA, Walter Schirra pracował dla CBS jako komentator kolejnych misji kosmicznych. W 2000 r. został uhonorowany miejscem w słynnym Naval Aviation Hall of Honor.

***
Z przyczyn technicznych (tekst miał status Robocze) publikacja nastąpiła dopiero dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.