Facebook Google+ Twitter

Astronauta wypatrzył uszkodzenie w jednym z okien ISS. Czy stacji groziło niebezpieczeństwo?

Brytyjski astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oglądał przez jedno z okien Ziemię z kosmosu, gdy zauważył na szybie niewielkie uszkodzenie.

 / Fot. NASA/ESA/Tim PeakeTim Peake sfotografował uszkodzenie jednej z szyb w module Cupola. Ma około 7 milimetrów średnicy. Na szczęście w tym przypadku nie ma się czego obawiać.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nieustannie spada na Ziemię z prędkością 7,66 km/s. By łatwiej wyobrazić sobie tę prędkość przeliczymy ją na kilometry na godzinę. Ile wynosi? 27576 km/h. Robi wrażenie? Powinno. Dość powiedzieć, że nawet malutkie odłamki mogą stanowić dla ISS zagrożenie.

Na szczęście Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest przygotowana na takie zdarzenia. Okna wykonano ze stopionej krzemionki i borokrzemowego szkła - podaje Science Alert. Pomieszczenia mieszkalne i techniczne są chronione specjalnymi osłonami.

Niestety nie przed wszystkimi zagrożeniami da się uchronić. Obiekt do 1 centymetra mógłby wyłączyć przy zderzeniu któryś z instrumentów na ISS. Element większy niż 1 cm byłby w stanie przeniknąć przez osłony do wnętrza stacji. Ponad 10-centymetrowy odłamek wystarczyłby do zniszczenia stacji czy też satelity lub statku kosmicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.