Facebook Google+ Twitter

ASTROnoc na Górze Gradowej w Gdańsku. Centrum Hewelianum

14 sierpnia na Górze Gradowej w Gdańsku Centrum Hewelianum organizuje ASTROnoc. Chętni będą mogli uczestniczyć w obserwacji spadających "gwiazd". Przygotowano też wiele innych atrakcji.

https://flic.kr/p/fPjAsW / Fot. PROjason jenkins/CC BY SA 2.0Odbędą się tam obserwacje spadających „gwiazd”; obejrzeć będzie można inne obiekty z nieba. Planowane są też pokazy działania łazika marsjańskiego. Można będzie potrenować na symulatorze lotu. Przygotowano mobilne planetarium. Na miłośników wiedzy o Wszechświecie czekają pasjonujące warsztaty, a o północy Gwiezdny koncert, połączony z pokazem laserów i astronomicznymi wizualizacjami - informuje Katarzyna Machnikowska z Centrum Hewelianum.

Dlaczego akurat teraz organizowane są takie atrakcyjne imprezy? Bo każdego roku, w połowie sierpnia, jesteśmy świadkami niezwykle efektownego zjawiska – na niebie pojawiają się Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Powstają one, gdy chmura drobinek pozostawionych przez kometę wpada w ziemską atmosferę, w której spala się tworząc setki świetlistych smug – tłumaczy Magdalena Więcek-Olszewska, astronom Centrum Hewelianum. Dlatego, jak co roku, Centrum Hewelianum przygotowało na tę okoliczność mnóstwo atrakcji! Tego dnia najpierw odbędą się obserwacje astronomiczne Słońca, a po jego zachodzie – innych obiektów sierpniowego nieba.

Najwięksi zapaleńcy i miłośnicy astronomii będą mogli przynieść swój własny teleskop by wziąć udział w publicznych obserwacjach nieba i dzielić się swoją pasją z innymi! Na tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią będzie czekało planetarium mobilne, w którego przestrzeni będzie można zobaczyć i poznać gwiazdozbiory letniego nieba, a nawet dowiedzieć się, skąd wzięły się pory roku! Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - dzieci udadzą się w podróż na Księżyc, a także zwiedzą Układ Słoneczny! Rozbłyski spadających „gwiazd” (rozbłysk może trwać bardzo krótko; ułamek sekundy) to nie są jedyne efekty świetlne, które będą towarzyszyć uczestnikom ASTROnocy.

Podczas warsztatów będą oni mogli rozłożyć światło Słońca na czynniki pierwsze; zidentyfikować "odciski palców" pierwiastków, z których zbudowana jest nasza gwiazda. Poznają również niesamowite właściwości światła podczerwonego oraz nauczą się prostego sposobu na skonstruowanie nietypowej latarki - zachęcają organizatorzy. Warto jednak wiedzieć, że to Ziemia, krążąc dookoła Słońca, już wpadła w pozostałości komety i meteory się pojawiaja. Te pozostałości, w atmosferze, wskutek tarcia spalają się.

Tylko największe kawałki mają szansę dolecieć do powierzchni naszej planety i one zwane są wtedy meteorytami. Rozbłyski to nie jest blask ognia ze spalania materii. To świecenie, jakie powstaje w wyniku tarcia drobin po komecie, w atmosferze, na wysokości około 100 km. Meteory to zjawisko – czyli owo świecenie. Cząstki komety, spalając się w atmosferze, mkną z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę. Spalają się już teraz (najwięcej zaś w nocy z 14 na 15 sierpnia) pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle.

Nazwa Perseidy pochodzi od gwiazdozbioru Perseusz, z którego – jak nam się może wydawać – owe meteory wylatują. A teraz szczegóły co do miejsca obserwacji. Astronoc odbędzie się na Górze Gradowej, zwanej tez Grodziskiem, w Gdańsku, nad dworcami PKP Gdańsk Główny i PKS przy ul 3 Maja. Można też wejść ul. Gradową. Data imprezy: 14 sierpnia 2015 r. w godz. 19:00 - 1:00 (15 sierpnia). Adres: Centrum Hewelianum, ul. Gradowa, 80-802 Gdańsk.

Kazimierz Netka (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.