Facebook Google+ Twitter

Astronomia dla niewidomych w druku 3D

Niewidomi chcą obserwować niebo i zgłębiać jego tajemnice. Technologia druku 3D może wydatnie ułatwić przygodę z astronomią. Korzyść odnoszą wszyscy.

Wydruk 3D - mapa nieba dla niewidomych; test tekstury. Credit: NASA, ESA, and M. Estacion (STScI) / Fot. Credit: NASA, ESA, and M. Estacion (STScI)Astronomia jest dziedziną uchodzącą za elitarne pole zainteresowań. Takie potoczne wyobrażenie starają się zmieniać profesjonaliści, którzy przekonują o ogólnodostępnym charakterze tej nauki. W XXI wieku znów zaczynamy częściej doceniać jej znaczenie. Kolonizacja Księżyca, podróż na Marsa, odkrywanie planet podobnych do Ziemi i poszukiwanie śladów życia we Wszechświecie, to tylko te bardziej znane i emocjonujące przykłady z pierwszych stron gazet. Piękno gwiaździstego nieba i jego tajemnice okazują się być co raz bardziej osiągalne również dla osób niewidomych (!).

Astronomowie z amerykańskiego Instytutu Teleskopu Kosmicznego (STScI - Space Telescope Science Institute) Carol Christian i Antonella Nota rozwijają niezwykłą innowację. Zaproponowali osobom niewidomym przygodę z astronomią, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D. Przestrzenne modele będące odwzorowaniem fotografii wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a są świetną pomocą naukową dla ociemniałych. Na tej współpracy zyskują wszyscy. Rozszerza się pole poznawcze w procesach edukacyjnych oraz przełamane zostają kolejne bariery. Astrofotografia w swojej definicji staje się bogatsza na znaczeniu.

W instytucie w Baltimore (Maryland) zapanował zachwyt nad możliwościami jakie niesie z sobą technologia druku trójwymiarowego. Jak mówi Antonella Nota: "To bardzo łatwe, wziąć jakiekolwiek narzędzie lub obiekt, który możesz dokładnie pomierzyć i stworzyć wydruk 3D. Zarazem bardzo trudno jest myśleć o obiekcie astronomicznym o którym wiesz bardzo mało." Taki modelowy Wszechświat na wyciągnięcie ręki to wciąż nieskończona liczba tajemnic. Nota zwraca przy tym uwagę na niedoskonałość naszych zmysłów. Tak naprawdę postrzegamy świat w dwóch wymiarach, a mózg pozwala jedynie na swoistą iluzję 3D. Zatem wszystkie obiekty będące w przestrzeni kosmicznej obserwujemy w 2D: "Naprawdę ciężko zrozumieć ich strukturę 3D."

Hubble obserwuje nowo narodzone gwiazdy w pobliskich galaktykach. NGC 602 - gromada otwarta; powstawanie gwiazd w bliskim sąsiedztwie Małego Obłoku Magellana. Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration / Fot. Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble CollaborationNota i Christian mają za sobą już ponad pół roku pracy badawczej. Przyznany grant pozwolił na zakup drukarki 3D i eksperymenty z obrazami Hubble'a w ich przestrzennej formie. Pierwszą fotografią od jakiej zaczęli była pięknie prezentowana młoda gromada gwiazd na granicy konstelacji Węża Wodnego i Tukana (półkula południowa). NGC 602 jest bliskim sąsiadem galaktyki Małego Obłoku Magellana. Hubble uwiecznił proces jej powstawania zapoczątkowany zaledwie 5 milionów lat temu. Olśniewający błękit młodych gorących gwiazd wraz z pyłem i gazem tworzy kształt geody*. Przemiana obrazu 2D w namacalną wizualizację 3D była pasmem prób i błędów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.