Facebook Google+ Twitter

Astronomowie poszukują masywnych galaktyk z wczesnego etapu rozwoju Wszechświata

Naukowcy przeprowadzili spis kilkuset masywnych galaktyk zaobserwowanych przez teleskop Vista należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Są to obiekty z okresu, gdy Wszechświat miał od 750 mln do 2,1 mld lat.

 / Fot. ESO/UltraVISTA team. Acknowledgement: TERAPIX/CNRS/INSU/CASU"Odkryliśmy 574 nowe masywne galaktyki – największą próbkę takich ukrytych galaktyk z wczesnego Wszechświata” - mówi Karina Caputi z Uniwersytetu Groningen. Jej zdaniem badania tych obiektów pozwolą odpowiedzieć kiedy po raz pierwszy pojawiły się masywne galaktyki - podaje serwis Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Badacze mieli do dyspozycji zdjęcia z przeglądu UltraVistu prowadzonego od 2009 r. przez teleskop VISTA. Obserwacje prowadzone były w bliskiej podczerwieni i spisano galaktyki z okresu, gdy Wszechświat miał od 750 mln do 2,1 mld lat. Dane zestawiono z tymi, które przekazał Kosmiczny Teleskop Spitzera należący do NASA.

Naukowcy nie znaleźli dowodów występowania masywnych galaktyk we wcześniejszym okresie niż wskazany powyżej. Właśnie wtedy takie obiekty miały zacząć się formować.

Niestety obserwacja galaktyk z wczesnego Wszechświata jest znacznie utrudniona ze względu na odległość i zwiększonemu zapyleniu w tamtym okresie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.